SREDOJEVIĆ
Iz Krupnja nam se javlja Zoran Sredojević, iako kako vidimo, i sam prilično zna o svojim korenima. Tako nam piše da svi Sredojevići u krupanjskoj opštini vode poreklo iz sela Brštice a slava im je Đurđevdan. Prema porodičnom predanju, ovde se prvi naselio njihov predak Milija oko 1730. iz mesta Gvozdac u Staroj Hercegovini.
Prezime nose po pretku Sredoju od 1851. godine. Dotle su njihova prezimena bila: Jovanović, po Jovanu Sredojevom ocu i Krsmanović po Krsmanu, Jovanovom ocu. A Krsman je Milijin sin. Predanje dalje kaže da se Milija doselio iz plemena Drobnjaka ali, po jednima iz bratstva Vulovića, po drugima od bratstva Miloševića, iz kuće Kneževića. "Voleo bih saznati, ako je to moguće, od kog je bratstva i roda moj predak Milija. Od Milije naša porodica ima u potpunosti urađeno porodično stablo koje trenutno čini 68 porodica Sredojevića..."
Divno je što Sredojevići imaju urađeno porodično stablo i zbog sebe i zbog potomstva. Međutim, nisu jedini koji zapnu kod istraživanja "korena" porodice, tek onda se vidi koliko je to ponekad i nerešiv posao, kao što je možda i u ovom slučaju. U davnašnjoj monografiji o Rađevini napisano je doslovce da su se Sredojevići i Markovići doselili iz Gvosca u početku 18. veka, na čelu sa pretkom Milijom koji je pobegao od turskog nasilja. I dalje kaže:
"Milijin sin Krsman imao je sina Mihaila (od koga su Markovići), Jovana (od koga su Sredojevići) i Nikolu. (Slava Sv. Đorđe). Nikolini potomci su se odselili u Joševu (u Tamnavi)." Ako tradicija porodice Sredojević pamti Miliju kao pretka doseljenog iz (Stare) Hercegovine, to potvrđuje da oni vode poreklo od Kneževića iz Drobnjaka u čijem se predanju takođe pominje knez Milija. Ako su od Kneževića, iz nekadašnjeg velikog bratstva Miloševića, iz sela Miloševići u Drobnjaku, postoji mogućnost da se ime Milija ponovilo tokom vremena i da se ne odnosi na kneza Miliju, pretka Kneževića, tj. da je to potomak - imenjak slavnog pretka.
Za kneza Miliju, rodonačelnika Kneževića zna se da je bio ugledan i da je učestvovao na zboru srpskih glavara u Kučima 1614. godine. Poznato je još o Kneževićima da je njihov knez Joksim Zavišin zbog ubistva Nuan-paše i mnogih nikšićkih Turaka, koji su mu bili zabranili da slavi preslavu Kneževića, praznik Usekovanja glave Sv. Jovana Krstitelja, morao da se iseli.
Knez, naime, nije poslušao pašinu naredbu već je slavio sa sedamdeset uglednih Drobnjaka koji se nisu plašili ali mu Turci upravo na slavu upadnu u kuću, "prevrnu trpezu i ugase sveću" pa između njih i Drobnjaka otpoče rat. Nakon toga, Joksim sa svojima pobegne na Glasinac, ali se posle vrate u Drobnjak.
Ne zna se da li se svi vratili: moguće da su se neki preko Srebrenice (gde i danas ima Kneževića "đurđevštaka") spustili na Drinu prema Rađevini, što se može dokazati samo arhivskim istraživanjima.