Vuković
Tatjana Vuković piše da joj se dopada portal "Vesti", i javlja se u nadi da ćemo rasvetliti "misteriju porekla Vukovića" iz Petkovice sa Cera, "koji sada žive raštrkano po Šapcu i Banji Koviljači".
Ovo je prezime koje je deda naše čitateljke Đurđe Vuković dobio po devojačkom prezimenu svoje majke Spasenije. Prezime Vuković su nosili roditelji dedine majke iz Petkovice na Ceru koji su tamo živeli u vreme Prvog svetskog rata.
Tatjanu zanima kako se prezivao njen pradeda, tj. Spasenijin nevenčani muž koji je napustio svoju porodicu, jer "ne bi volela da sretne nekog od rođaka, a da ne zna da su krvni srodnici". Ne postoji misterija oko Vukovića sa Cera, osim one koju je verovatno omaškom napravila čitateljka koja nije napisala ni podatak o najbližem većem mestu gde se nalazi selo Petkovica, kao ni slavu Vukovića.
Misterija će zasad ostati jedino staro prezime njenog dede, koga je otac ostavio sa samohranom majkom. Ovakve vrste istraživanja nisu nemoguće, ali su skopčane sa troškovima i terenskim istraživanjima, a mi se kao saradnici ove rubrike njima ne bavimo.
Petkovica je selo u podnožju Cera, do je veće selo u njegovoj blizini Mačvanski Prnjavor. U Petkovicu u Mačvi Vukovići su se doselili sredinom 19. veka "iz Podgorine". Pronašli smo ih u selu Miličinici u Podgorini gde su došli iz obližnjeg sela Stanijina Reka. Predak im je došao "uz majku" koja se verovatno preudala. Krajem 19. veka u selu je bilo četiri kuće Vukovića i slavili su Jovanjdan.
Za Vukoviće u Stanijinoj Reci, u istoj oblasti, Podgorini, zabeleženo je da su se naselili početkom 18. veka iz Kremana u Starom Vlahu. Krajem 19. veka bilo ih je 16 kuća sa slavom Sv. Jovan. Najbliži rod su im porodice Obradovića i Teodorovića. U okolini Užica, ispod planine Visibabe, a u selu Radovovci nailazimo na Vukoviće "jovanštake". Njihovog pretka Milića Vukovića naselio je tadašnji seoski pop Ilija, jer je Vuković dotle bio hajduk. Poreklom je bio od Banje kod Priboja.
U Ojkovici na Zlatiboru ima Vukovića iz Pive koja i jeste njihova prethodna postojbina. Odatle su se iseljavali u Drobnjak, a potom u Stari Vlah odakle su i stigli do Podgorine i Mačve. Jedan njihov deo jedno vreme je bio nastanjen na Glasincu i Sarajevskom Polju pod imenom Selaci, a kasnije su se kao hajduci povukli u Kremna u Gornju i Donju Radušu do planine.
Početkom prošlog veka bilo ih je 31 kuća sa slavom Jovanjdan. U Drobnjaku žive Vukovići poreklom iz Pive nastanjeni u Borovcu. Slave Jovanjdan. U Pivi su Vukovići znatno bratstvo koje je sredinom 20. veka imalo oko 45 kuća. Prvobitno su živeli u Mratinju, ali im je seljakanjeo dređivalo i druga mesta stanovanja: Hercegovina (poznati i kao Neimarevići), Bosna (Glasinac, Sarajevo) gde su bili Miletići, zatim, Pljevlja i Jezera.