BANJEGLAV
Po molbi porodice Banjeglav iz Novih Karlovaca kod Inđije koja slavi Aranđelovdan, saradnici "Vesti" su istražili njhove korene.
Ako je po telefonskim imenicima, Banjegla ima mnogo - katolika, u Hrvatskoj, a Srba u Lici (dodajemo i Dalmaciji).
Uvidom u knjigu o Sremu, konstatovali smo da prezime Banjeglav postoji od druge polovine 18. veka. Naseljenička struja koja je donela i Banjeglave u Podunavlje kretala se od požeške kotline u Slavoniji prema prostoru između Dunava i današnje železničke pruge Zemun-Sremski Karlovci.
Talas naseljavanja krenuo je još od početka 18. veka i nosio je porodice i pojedince iz Vojne granice u Slavoniji koji su bili poreklom iz Like, Banije i sa Korduna. Otud, dakle, Banjeglavi u ovoj prvoj trećini Srpske Vojvodine. D. Mihailović je Banjeglave 1966, zabeležio u selu Laćarak.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Banjeglava je bilo u Lici i Krbavi - u Bunići, Kiku, Prokikama, Mogoriću i Pločama. M. Radeka ih pominje među pravoslavnim porodicama koje slave Aranđelovdan. U tadašnjoj buškoj županiji, u Lici, spominju se još u 15. veku toponimi Banj-Brdo i Banj-Stol, u značenju Bansko, Banovo brdo i Banski stol, to jest sudsko sedište.
Na Fruškoj gori imam Banstol. Na iste i slične toponime nailazimo i kod Pipera u Crnoj Gori. Reč banj je arhaičan oblik prideva banski, banov, što znači da je davno nastao i da se kao takav (arhaičan) preneo na prostore Like i Krbave, a potom i dalje.
Osnovno pitanje je kako su Banjeglavi-Stankovići stigli do Like i Krbave. Odgovor je jednostavan - preko Hercegovine. U Gackom se u srednjem veku spominje katun Stankovići, i to najpre u okviru Maleševaca, a docnije i samostalno, da bi se jedan deo pokrenuo i prema severu. Svi Banjeglav-Stankovići slave pipersku slavu Aranđelovdan.