MILETIĆ
U Redakciju je stiglo imejl čitaoca, nebitnog imena, jer je možda u pitanju i pseudonim, poreklom iz Sarajeva, koji ne navodi gde živi u Srbiji, a moli nas da mu odgovorimo odakle potiču Miletići iz nekih sela od Glasinca s Romanije, sa slavom Aranđelovdan.
Ističe da je pre poslednjeg rata dobio "u muzeju u Sarajevu" odgovor da "prema turskim knjigama" Miletići potiču iz Ozrinića, sa Čeva u Crnoj Gori. Čitalac ne otkriva kom muzeju se obraćao, niti koji mu stručnjak dao ovo objašnjenje. Ali, poznajući istoriografiju, znamo da se Turci nisu bavili "rajom" kao predmetom naučnog interesovanja, osim njihovim poreskim obavezama.
Podatke o nemirnim Miletićima našli smo u istraživanju Glasinca prof. Filipovića. Tako u opisu Sokoca na Glasincu, koji je drumsko naselje uz put Beograd-Sarajevo, nalazimo zabeleženu (1930-1933) samo jednu kuću Miletića sa ovom slavom. Prema predanju, njihov otac je došao krajem prve polovine 19. veka na Ivan-Polje iz Govze, opština Jeleč u fočanskom srezu, dok mu je sin prešao na Sokolac, 1925. godine.
Miletića ima još u Govzi, Jeleču i Crvenoj Stijeni (u tadašnjem rogatičkom srezu). U Kuli, selu u Ivan-Polju, koje je deo Glasinačkog Polja, bilo je Miletića i Draganića na Gradini i pod Vitnjem, a onda su se iselili na Sokolac, po Prvom svetskom ratu. Janjatović među prezimenima Srba u Bosni i nema ovu granu Miletića "aranđelovštaka". Oko Sarajeva on beleži samo Miletiće sa slavom Sv. Nikola u Mokrom i Sv. Sava Srpski u Osjek-Blažuju. Miletići su u oblast Foče, koju navodi naš čitalac kao jednu od stanica u seobi prema Glasincu i Sarajevu, sigurni smo došli iz Hercegovine, tamo ih beleže mnogi izvori kao starosedeoce u Popovom Polju.
Miletića sa slavom Aranđelovdan ima i u Dvrsnici, Čavšu i Dolu, a odatle su se iselili (jedna porodica na miraz u Mišljen, a drugi u Turije kod Konjica). Miletići u Dvrsnici su po predanju potomci srpskog junaka - vojvode Milete. Iz Dvrsnice su se iselili u Čavaš, a u Dolu su starinom iz Vlake u nekadašnjoj srednjovekovnoj župi Bobanima. Svi slave Sv. Arhanđela (Mihajla). Na Čevu su, navodno, ubili čoveka na nekom svadbenom veselju, pobegli u Mratinje i uzeli prezime Vuković. Ponovo, na neki crkveni praznik, ubiju drugog čoveka i presele se u Otomansku imperiju na područje Foče. Datumi se ne znaju, ali se zna da je do poslednjeg rata Miletića bilo u mestima Govza, Štović, Kuta i na Glasincu na Romaniji.
Ne bismo mogli da tvrdimo da su Miletići Čevljani (Ozrinići, mada ni to nije nemoguće) jer ih tamo više nema. Miletića ima i u drugim crnogorskim plemenima, ali nijedni od tih nemaju slavu Sv. Arhanđeo. Zbog toga smo mišljenja da su oni poreklom od Bjeloša (Cetinje) gde se rano spominju, još 1335, a i imaju Sv. Arhanđela kao krsnu slavu.