KOVAČIĆ
Miroslav Kovačić iz Sombora, čiji preci potiču iz Slavonije, moli nas da utvrdimo korene njegove porodice s krsnom slavom Sveti Jovan. I mi smo čitaocu zahvalni što nam je dao priliku da napišemo i o ovom, zanimljivom i raznovrsnošću i brojem porodica važnom prezimenu Kovačić (i Kovačič) koje je dalo značajne ličnosti srpske, hrvatske pa i slovenačke kulturne istorije. Jer ne zaboravljamo, npr. prof. Rista Kovačića, člana Srpskog učenog društva koje je prethodilo osnivanju Srpske Kraljevske Akademije, Srbina iz Risna koji je provodeći veći deo života u Rimu posetio pokatoličene, ali tada još ne i pohrvaćene Srbe u pokrajini Molize u južnoj Italiji ... ili velikane hrvatske književnosti, Antu i Ivana-Gorana.
Kovačića, naime, ima ne samo u Slavoniji, i širom Hrvatske, istina bez podataka o verskoj i nacionalnoj pripadnosti pa ne možemo da znamo radi li se o pravoslavnim Srbima ili katolicima, tj. Hrvatima kao što ne znamo ni kakva je danas situacije posle poslednjeg rata.
Ima ih i u Sloveniji (kao Kovačič, gde su katolici, tj. pokatoličeni i poslovenčeni), zatim na prostoru nekadašnje "Ličko-krbavske županije" (slave Lučindan i Nikoljdan a ima i grko-katolika i savim pokatoličenih), u Bosni (sa slavama Sv. Arhiđakon Stefan, Sabor Sv. Jovana Krstitelja, Đurđevdan, Aranđelovdan i Nikoljdan a, verovatno da ima i katolika ...), u Hercegovini, današnjoj i "Staroj", obeju hrišćanskih vera - pravoslavnih (u Popovu Polju su zabeleženi 1718, a kasnije više ne) i pokatoličenih kao i - islamizovanih, te u Crnoj Gori i Boki ... ali ovde se samo za jednu njihovu familiju zatvara krug kretanja iz prvobitnog zavičaja.
Jer Pop-Savo Nakićenović ("Boka") za Kovačiće u Risnu doslovno kaže: "...slave Jovanj-dan, a došli s Grahova 1660..."
Zanimljivo je, međutim, da su Kovačići upravo u Somboru zabeleženi još 1742, pa 1748. i 1790. godine. Takođe u Bačkoj, u Šajkaškoj, prvi put su spomenuti u Kovilju, 1771-1775. i u Gornjem Kovilju 1781-1788. i 1851. a u Čurugu je 1751. evidentirana i jedna porodica Kovačičin!
Prezime Kovačić je, kao i slična, istog osnovnog korena, Kovač, Kovačević, Kovačičin ... jasno nastalo po zanimanju nekog pretka, ili nekih davnih predaka, pa ide u red onih koja spadaju u najbrojnija u svetu uopšte (Kuznjecov, Kovalek, Šmit, Smit i dr), s tim što je nastalo od deminutiva, dok su Kovačevići najpre imali pridevsku fazu, dodajući potom uobičajeniji nastavak "ić", da bi im ga nekima u Vojvodini i delimično Slavoniji - administrativno oduzeli.
Svojevremeno, oktobra prošle godine, javljala nam se, pa odustala kad smo tražili dodatne podatke čitateljka iz Smedereva, udata u porodicu Kovačić, doseljenu takođe iz Slavonije ali posle Drugog svetskog rata. Ako još prati naš list, ovo je dakle, i njoj odgovor.