GAVRILOVIĆ
Čitateljka Dragica Tešanović iz Čelinca u Republici Srpskoj, rođena u Bihaću, a poreklom iz Like, iz sela Mihaljevac kod Korenice, pita nas o korenima svoje devojačke familije Gavrilović, Srba, pravoslavne vere, sa slavom Aranđelovdan.
Prezime Gavrilović imaju porodice u raznim oblastima srpskog etničkog prostora. Osim Like, da spomenemo samo Čačak u kome se rodio legendarni branilac Beograda 1915. Dragutin Gavrilović i rodno selo patrijarha SPC Irineja - Vidovo, blizu Čačka.
Prema M. Radeki, u Lici, Kordunu, Baniji i oblastima pravoslavne eparhije gornjokarlovačke, srpske pravoslavne familije Gavrilović slave Aranđelovdan - kao i očeva porodica naše čitateljke - ili Jovanjdan. Rimokatoličke ne spominje, pa bi se iz toga mogla izvući pretpostavka da ih i nema.
To međutim ne možemo zaključiti iz pregleda u "Plemenskom rječniku Ličko-krbavske županije" R. Grujića koji 1915. nije ni smeo spominjati nacionalna i verska obeležja, pa Gavriloviće evidentira u Baljevcu, Korenici i selima: Vranovača, Vrelo, Mihaljevac, Orovac, Rijeka i Šeganovac kod Korenice - naseljima koja su nekad pripadala župi Krbava.
Ni prema "Leksiku prezimena SR Hrvatske" ne možemo da znamo radi li se samo o pravoslavnim Srbima ili i o katolicima, tj. Hrvatima.
A Gavrilovići su 90-ih zabeleženi u opštinama: Beli Manastir (Baranjsko Petrovo Selo, Batina, Kneževi Vinogradi), Valpovo (Belišće), Vinkovci (Srijemske Laze), Vukovar (Bršadin), Glina (Dabrina, Dragotina), Garešnica (Hercegovac), Daruvar (Bastaji, Batinjani, Vrijeska Gornja), Donji Miholjac, Dubrovnik, Zagreb (grad i selo Mlinovi), Zadar, Našice (Budimci, Orahovica i selo Crnac), Osijek (grad i Dopsin, Markušica, Pavlin Dvor, Tenja, Čepin), Pregrada (Klenovac), Pula (Vodnjan), Rijeka (grad i Klana), Sisak, Slavonski Brod, Split i (Titova) Korenica (mesto i Mihaljevac šest domaćinstava i 19 osoba), dva jedina naselja od njih osam u kojima je bilo Gavrilovića na početku Prvog svetskog rata. U međuvremenu je bio Drugi svetski rat, i ovaj poslednji na tim prostorima.
Čitateljka je u svom istraživanju "stigla" do Hercegovine, a mi pre toga moramo da spomenemo Gavriloviće u Bosni kojih je krajem 19. veka bilo u 24 parohije, ali sa 11 slava, uključujući i Aranđelovdan u nekoliko sela protoprezviterijata Sarajevo, Vlasenica i Dubica.
U Hercegovini je Dragica "stala i dalje ne ide, jer tamo Gavrilovići ne slave Aranđelovdan", što je istina, ali je zabluda da je krsna slava obavezni, isključujući indikator srodstva i zajedničkog porekla.
O tome, autori knjige o Popovu Polju izričito pišu: "U selu Sedlarima u kojima ima i Gavrilovića svi slave Sv. Stjepana, svaki doseljenik je morao uzeti tu slavu." I, konačno Crna Gora: u njoj Gavrilovića ima u više raznih mesta, ali sva nekako gravitiraju izvorno srpskoj, "Staroj" Hercegovini.