BABIĆ
Iako nam Nikola Babić daje malo podataka o svojoj porodici, sem da potiču iz okoline Vrlike, selo Kukar, opština Sinj i da im je krsna slava Sv. Nikola 19. decembra, pokušaćemo da mu odgovorimo.
Babića je uoči 90-ih bilo u svim opštinama i mestima Hrvatske, ali ćemo spomenuti samo neka naselja u Dalmaciji i Lici odakle su se Babići eventualno naseljavali oko Vrlike i Sinja. To su brojna mesta od Cavtata i Dubrovnika do Pule i Pazina, obuhvatajući Imotski, Metković, Makarsku, Kaštel Sućurac i Kaštel Stari, Šibenik, pa Brač, Bašku i Punat na Krku, Cres i Lošinj, Senj i Volarice u kome je bilo preko 200 osoba ovog prezimena. U Krajini: Korenicu, Babića Most kod Otočca, Gračac, desetak sela oko Benkovca i sam Benkovac, Bukovicu i Radljevac, Ervenik (Knin), Drniš i Vinovo kod Drniša, Karlovac, Gospić...
Ubedljivo najviše porodica Babić ima nastanjenih u Runovićima kod Imotskog gde je bilo 45 domaćinstava sa 265 osoba, i Slivno Ravno kod Metkovića sa 18 domaćinstava, Ugljane (Sinj) sa 80 osoba, i Voštane (Sinj), sa 26 porodica. Iz Kukara kod Vrlike, odakle potiče porodica čitaoca, 90-ih je bilo pet domaćinstava Babića sa ukupno 46 osoba.
Na prostoru "Karlovačkog vladičanstva", M. Radeka je zabeležio pravoslavne familije Babić sa više slava, ali i sa slavom Nikoljdan. Prema hrvatskim istraživanjima, Babići su od porodica koje su Turci doveli formirajući svoju Krajinu prema Austriji i Mlecima. Starosedeoci Babići su na tlu Hrvatske zabeleženi još u 15. veku, u sklopu "plemena" Tugomerića, u tzv. Gornjoj Lici a najpre su bili na zemljištu u okolini Ribnika, prema Bilaju i Velebitu, dok su ranije bili u sklopu bratstva Mogorovića.
Kako iz tih vremena nemamo podataka o veroispovesti niti o nacionalnoj pripadnosti familija, potražićemo Babiće upravo u oblastima gde su u najvećem broju i evidentirani: to su okolina Splita i Livanjsko i Glamočko Polje. Svi putevi opet ukazuju na Tromeđu i Bilaj (srednjovekovno utvrđenje) odakle hrvatski istoriografi i kažu da potiču Babići iz 15. veka. U oblasti Kupresa, dosta je bilo Babića koji su, prvobitno pokatoličeni, kasnije primili islam a posle se vratili na katoličanstvo i seljakali se između Kupresa, Imotskog i Sinja.
U istoj su oblasti, ali u Ravnom, u selu Brdo, Babići koje su zvali i Sinani - što je možda trag ranijeg nasilnog poturčavanja. Po predanju, došla je udovica sa četiri maloletna sina iz sela Vagan, ispod Šumnjaka, gde je njih 20 muškaraca izginulo braneći crkvu od Turaka. Inače, Babići su se u Vagan doselili iz Crne Gore "još u Dušanovo vreme". Krsna slava im je Nikoljdan. Isti je slučaj i u Livanjskom Polju gde su Babići uglavnom katolici i muslimani, sa izuzetkom Srba "ijekavaca" (ovde ima i Srba "ikavaca"), u Jaruzi i Pržinama. Kažu da su odavde iseljeni u Brdo u 17. veku, a da su dotle bili u Đuličanima kod Glamoča. Ranija slava im je bila Jovanjdan.