SLOVIĆ
Nišlija Vladeta Slović, rođen u Pirotu 1961, saznao je da ima familiju u Donjoj Draguši kod Blaca. Najvažnije što je napisao glasi: "Informacije koje imam ukazuju na to da je baba Slova, po kojoj smo dobili prezime iz Crne Gore ili sa Kosova izbegla i osnovala porodicu u okolini Blaca (kod Kuršumlije)."
O familijama Slović pisali smo 26. januara ove godine u štampanom, a samo tri dana kasnije i u elektronskom izdanju "Vesti".
Doduše, to je bio odgovor za devojačko prezime čitateljke Jelene Bošković. Slovići, preci Jelene, u novije vreme su bili u selu Gornja Jablanica na Zlatiboru, gde i danas živi veći deo njihove familije ali je po priči starijih ovde, prvi sa tim prezimenom, došao još kao dete, s majkom, za koju se ne spominje kako se zvala, ali nije isključeno da je i ona bila Slova - čitateljkin čukundeda iz Čelica, sela kod Prijepolja.
Zadržali su slavu Svetog Arhangela Mihaila. Stvar smo odgonetnuli objašnjenjem da su Slovići ove čitateljke u zlatiborsko selo došli od Pribojske Banje i najpre bili u Burađi, a potom se raselili u Jablanicu, Krivu Reku i Čajetinu. Slavili su i slave Aranđelovdan! Naime, preci Slovića su se najpre naselili u Dolove, pa onda na Volujac i Bulju. Došli su iz Čajetine, a daljim poreklom su iz sela Kratova kod Priboja. I ovde svi slave Aranđelovdan.
U dragačevskom selu Zeokama takođe nalazimo na familiju Slović za koju se kaže da su mlađi doseljenici, čije je prezime bilo Petrović, po dedi Petru koji se doselio iz Drobnjaka od tamošnjih Tomića koji su, kao i ogromna većina ostalih Drobnjaka, slavili Đurđevdan.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta, Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
|
Petrova udova zvala se Slova, pa su po njoj dobili novo prezime, koje je docnije ostalo kao glavno. Što se tiče postanka prezimena Slović, pada u oči da se u bar dva, a možda i tri slučaja spominje udovica davnog pretka koja se zvala Slova i ne možemo da to shvatimo drugačije nego kao naknadno domišljanje jer je više nego neverovatno da se "Slove" udaju baš u porodice Slović!
Pomislili smo da je u pitanju zamena korenskog samoglasnika jer ima dosta prezimena Slavić koja nije teško objasniti kao patronimička. Pri tom smo imali u vidu podatak M. Grković ("Lična imena kod Srba") koja za žensko ime Slava ima potvrde tek iz najnovijih vremena, a i tumačenje joj je neuverljivo: da je nastalo od imena Radoslava ili Slovenka!
Kao muški pandan navodi oblik Slova koji je, pak, navodno, izveden "od Jugoslav", a ima i varijantu Slovenko.
U drugoj knjizi iste autorke, "Imena u dečanskim hrisovuljama" našli smo deminutivni oblik Slovomirić što, s jedne strane, svedoči da je postojalo ime Slovomir, sasvim objašnjivo ako znamo da je "slovo" u starijem slovenskom (i današnjem ruskom) značilo reč, a s druge strane, da je moglo postajati i opstajati kao prezime, kasnije sažeto u Slović.