DRAGIČEVIĆ (DRAGIĆEVIĆ)
Iz Austrije nam šalje imejl Milan "Dragicevic" i veli da potiče iz Golubića kod Obrovca. Slava im je Sv. Jovan. "Dragicevic" je, međutim ili Dragičević ili Dragićević, ali dilemu ostavljamo otvorenom ne bi li čitaoci počeli da vode računa da je u srpskom jeziku (a tako s nekoliko izuzetaka, i u hrvatskom, bosanskom, crnogorskom pa i makedonskom) pravilo, da se svaki glas piše svojim slovom!
Dilemu dubleta "Dragičević/Dragićević", u hrvatskom jeziku su radikalno rešili u korist prvog: u "Leksiku prezimena SR Hrvatske" (1976), rađenom (bez podataka o verskoj i nacionalnoj pripadnosti) prema popisu stanovništva, ogroman je broj Dragičevića koji su bili nastanjeni od srednje Dalmacije i ostrva, preko najsevernijeg Primorja i zaleđa, Like, Banije, centralne i severne Hrvatske do istočne granice Slavonije.
U najvećem broju nastanjeni su u Golubiću kod Benkovca gde je živelo čak 275 osoba sa ovim prezimenom. Porodice Dragićević, pak, zabeležene su samo u Zagrebu i Splitu, verovatno među Srbima i to intelektualcima koji nisu prihvatili izmenu prezimena po ukusu hrvatskih jezikoslovaca.
Prema podacima za županiju Liku i Krbavu na početku Prvog svetskog rata, u vreme opšte antisrpske histerije, Dragičevića je bilo u 73 domaćinstava skoncentrisanih oko Gračaca (Duboki Dol), i u samom Gračacu, zatim u Jablancu i okolini (Jezera, Dragićevski Podi i Rakovica), Rudopolju i Gornjoj Kladi, Pazarištima, Raduču, Senju i Starigradu. Ni ovde nijedna porodica nije zabeležena u obliku Dragićević!
U Radekinom "Karlovačkom vladičanstvu", koje obuhvata i srpsko stanovništvo znatno šire teritorije (Gacka, Kapelsko, Kordun i Banija) Dragičevići su zabeleženi kao pravoslavne srpske porodice sa jednom slavom - Jovanjdan, dok su Dragićevići - sa slavom Stevanjdan. U oblast pod Velebitom, između Ploče i Gračaca, Komića i Bruvna, koje je do 17. veka još bilo tursko utvrđenje sa malobrojnim srpskim stanovništvom, Srbi su doseljeni sa bosanske strane kao zavisni kmetovi.
Kad je turska uprava pala 1689. oni su se rasuli prema Perušiću, Bruvnu, Novom (gde su naseljeni preci našeg čitaoca) i Udbini. Biskup Brajković koji je predvodio seobe stanovništva, beleži 1712. u prvom zvaničnom popisu šest kuća Dragičevića odnosno Dragićevića, zapisano nemačkim alfabetom. U Bosanskoj Krajini, kao "jovanjštaci", beleženi su i Dragićevići i Dragičevići ali ih ima i sa drugim slavama: Đurđevdan, Mratindan i Nikoljdan.
U Popovom Polju su se međutim, iseljavali u Boku kao Dragičevići, sa slavom Nikoljdan a u zapadnoj Srbiji su Dragićevići, sa slavom Jovanjdan, poreklom iz Pive. Po svemu, zaključujemo da je ovo patronimičko prezime nastalo prema pretku koji se zvao Dragić pa je, sledstveno, i Dragićević jedino ispravan oblik.