Subota 23. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Sreda 08.09.2010.
14:50
A

Rakija oskoruša - srpska vijagra

Rakija sa ukusom šumske jagode i banane postala je pravi hit među ženskim polom. Žestoka pića čiji ukus voća vešto zavara čula, pa se jačina od 42 stepena s lakoćom nosi samo su neka od 20 vrsta rakija koje skoro dve decenije proizvodi destilerija Stanimira Caneta Minića iz Donje Trepče kod Čačka.

Jedna je dobra, dve su mnogo, tri su malo...
 

Rakije od drena, trnjine i oskoruše ne stignu ni da odleže u podrumu ovog Trepčanca jer dobro obavešteni muški potrošači znaju da koristi kod potencije. Zato su Canetove prepečenice stigle na sve kontinente.


Piće od šumskih plodova proizvodi se kao i svaka druga rakija.


- Kad smo počeli ozbiljno da proizvodimo rakiju, nismo imali pojma o blagodeti pojedinih. Jednom su me posetili profesori sa Poljoprivrednog fakulteta sa kojima sarađujem, jedan postariji me je odveo u stranu da ne čuju ostali i zatražio da kupi rakiju od oskoruše, trnjine ili drena. Ispričao mi je da su te voćke bolje od svake vijagre. Svake godine rakija od tih retkih voćki završi kod istih potrošača - kaže Minić i objašnjava da se nikada ne pije više od tri čašice dnevno.


Dudove kace

Šljivovica stara 40 godina odmara u podrumu
 

Rakija se može proizvesti od svih vrsta voća poput dinje, trešnje, kupine, banane, šeptelije (divlje kajsije), oraha. Zanimljivo je da kada se odstrani seme i kora dinje, ona daje najmanje rakije uz najveći utrošak rada i energije. Stoga ne čudi što se pojedine vrste rakija kreću i do 100 evra, kao šljivovica od starih srpskih sorti šljiva.


Minići su kao i većina seoskih domaćinstava u Šumadiji oduvek proizvodili rakiju. Kad se krajem leta oberu šljive i smeste u graničevu, dudovu ili bagremovu kacu, čeka se da voće prevri i kad se na površini pojavi pena poziva se kazandžija.

On dovozi bakarni lampek ispod kog se u žaru, dok ne poteče prvenac, peče krompir i mlado kestenje. Kad iz dela lampeka, poznatog kao tabarka, poteče prva tečnost, hladna i snažna kao taštin pogled, okupi se pola sela i svako daje svoj sud o čuvenoj srskoj mučenici.

Krajputašica


Kod skretanja u domaćinstvo Minića u Donjoj Trepči, na glavnom seoskom putu, na drvenom stolu stoji čaša i dopola ispijena flaša rakije. Putnik namernik može da sedne u orahov hlad i okrepi se čašicom Minićeve ljute. Kada se flaša isprazni, domaćin dolije novu količinu. Nikada se nije dogodilo da neko ukrade flašu. Nedavno jedan nemački turista pošavši u obližnje banjsko lečilište zastao kraj ovog neobičnog posluženja. Uzalud se okretao i po vrzinama tražio automat iz koga bi uzeo žeton da se posluži rakijom. U tom su naišli seljaci na traktoru i objasnili mu o čemu se radi. Uz mnogo ubeđivanja on je pristao da sedne i besplatno, kao i svi, proba i odmori se uz rakiju.

O tome kako se iz džibre dobija ovo neverovatno piće, odgovor su pokušali da daju čak i novinari CNN-a. Nezaobilazna destinacija na turističkoj razglednici iz Srbije bio je starinski lampek pomoću kog je Minić proizveo najbolje rakije.


- Tako je bilo nekada. Danas imamo modernu destileriju kod koje nema pečenja, već odjednom četvorostruko destiliše, ali u suštini proces proizvodnje je ostao isti. Najvažnije je da prilikom odabira voće bude zrelo, da nema trulih plodova i iz svake voćke vadi se košpica. Rakija je kao riba, rep je prvenac, a patoka glava, ono što je između je kvalitet - otkriva Minić i dodaje da se voće nikada ne meša, čak ni kad se pije.

Dunjovača za dijabetes

Lekovita svojstva rakije
 


Kod Srba ne postoji pravilo kada i kako se pije rakija. Zašto se pije, nikada nikom nije palo na pamet o tome da polemiše. Međutim, pravila skladištenja, čuvanja i procene kvaliteta i te kako su bitna.

Minići voćne rakije, osim šljive i lozovače, skladište u burad od prohroma jer njima nije potrebna boja za razliku od šljivovice koja upravo zahvaljujući dudovom ili bagremovom buretu ima prepoznatljivu boju. Poznato je još i to da kada se protrese rakija u staklenoj boci, kvalitetnija je ako dugo zadrži venac.


U narodu i danas vlada mišljenje da pojedine vrste voćnih rakija imaju lekovito dejstvo, poput rakije od dunje koja pomaže kod dijabetesa. Naravno, uslov je da se nikada ne popije više od jedne čašice dnevno.


- Pre neki dan bili su nam ljudi iz Beograda i zaprepastili su se kad su videli da bacamo koštice. Zamolili su nas da im sačuvamo koštice od kajsije jer su im potrebne, a nigde nisu pronašli toliku količinu. Kažu da sušena semenka pomaže obolelima od karcinoma - ispričala je Canetova supruga Gordana.

Medalje u kačari
 

Gordana i Stanimir Cane Minić
 

Minići su tek pre nekoliko godina prvi put domaću rakiju predstavili stručnoj javnosti i to na nagovor prijatelja. Punih 15 godina razne vrste ovog pića proizvodili su iz hobija.

Prvo pojavljivanje na Sajmu poljoprivrede u Novom Sadu donelo im je tri zlatne medalje za kvalitet. Od tada Minići svoju kačaru (zgrada od cigle i brvana u kojoj stoje kace i burad sa rakijom i vinom, prim. aut.), osim dudovim buradima sa šljivovicom, pune i peharima i priznanjima.

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
  • 2024 © - vesti online