Glušac
Čitateljka Neda Glušac iz Vrbasa u Bačkoj, pita nas za poreklo svoje porodice i prezimena, iako raspolaže sa malo podataka. Prema predanju, njeni preci su poreklom od "plemena Rudinjani", iz sela Ubli, kod Vučeg Dola, koje se nalazi na granici Hercegovine i Crne Gore. Porodična slava je Sv. Aranđeo. Glušci su danas nastanjeni samo u Hercegovini, u Braćevićima kode Gacka, i u Sedlarima u Popovom Polju.
Prvi su, prema Dedijeru, poreklom Ozrinići sa Čeva odnosno Kčeva (tačnije, Markovljani) koji su izbegli u Korita (Rudine kod Bileće) "zbog krvi", pa su potom oko 1855. prešli u Braćeviće. Slave Aranđelovdan, a prislužuju Ilindan. Glušci u Sedlarima u Popovom Polju su "starinci" i, kao i ostale porodice u selu, slave "Šćepandan" (Sv. Stefana).
Oni su verovatno uzeli ovu slavu jer je, pod pritiskom sela, svaki doseljenik morao tako da učini. To, ipak, znači da su se u nekom trenutku ovde naselili u Popovo. Kako je prezime retko i vezano za toponomastiku zavičaja, smatramo da su svi Glušci istog "korena".
Kod spominjanja "plemenskog" imena Rudinjani, treba reći da ono postoji jedino kao regionalno ime za datu oblast, bilo da se radi o Bilećkim, Oputnim ili Belim Rudinama (Nikšićkim), gde postoji i mesto tog imena. Rudinjani se nikad nisu socijalno uobličili na višem stupnju organizacije i postali pleme. Interesantno je da se u Oputnim Rudinama javlja ime sela Ubli, gde su nastanjeni Glušci još u jednom mestu - Crkvici.
Isti toponim postoji i u crnogorskom plemenu Ozrinićima, odakle su se Glušci i naselili u tzv. Visoku Hercegovinu. Pre naseljavanja u Rudinama, zavičaj Glušaca je bio na Čevu u plemenu Ozrinićima. Rudine (Bijele i Nikšićke) nalaze se na severnoj granici Ozrinića. Na jednom mestu, na planini Ligunari, susreću se međe rudinjanske, pješivačke i ozrinićke oblasti.
Teritorija Ozrinića se sastoji iz nekoliko manjih sela koncentrisanih oko glavnog jezgra Čeva, zatim većih celina, Velestova i Markovine (odakle hercegovački Glušci tvrde da su poreklom). Treba pomenuti da ovde nema Glušaca i da u Ublima ozrinićkim žive Vujovići, Gardaševići i Draškovići. Postoji mesto Poljane (sa Sedlom), a i Sedlari u Popovom Polju, gde ima Glušaca.
x No, priča bi mogla da ide i dalje, jer Ozrinići nisu prvobitni zavičaj Glušaca. Oni su se ovde samo doselili iz oblasti plemena Kuča i to upravo posle njegovog formiranja u kome su aktivno učestvovali u 15. veku. Oni su živeli u današnjem Kosoru u Kučima, koje ima toponim Glušce za napušteno naselje, a sve se to nalazi u predelu Ubli.
Glušce su nastanjivale porodice koje su se odavde odselile po doseljenju novijih, današnjih, kučkih bratstava. One su bile stare srpske porodice doseljene davno na ove prostore. Nisu imale klasična prezimena, već su ih dobijala kao nadimke ili prema oblasti koju su naseljavale. Već tada su Kuči imali za svoju plemensku slavu Sv. Nikolu, te je ona i prvobitna slava Glušaca.