Čuturilo
Iz Novog Sada nam se javio Veljko Čuturilo sa već gotovim rodoslovnim stablom, pa bi želeo da mu samo potvrdimo neke "činjenice" koje je sakupio iz različitih izvora, od kojih su neki zapravo usmena kazivanja koja se ne mogu proveriti. Nama je drago ako je sve to tačno, ali sa naše tačke gledišta neproverljivo, što znači da se o tako nečemu ne možemo ni da izjašnjavamo.
Čitalac Čuturilo ima pravo da veruje u te priče i da ih svrstava u svoj "rodoslov", ali ne može od nas da traži i da mu to potvrdimo! Uzgred se osvrćemo na jednu tvrdnju ovog čitaoca - da su austrijski popisi vršeni od 1660. u Krajini i da su u njima zabeležene porodice Čuturilo sa istom krsnom slavom koju i danas slave - Sv. Nikola.
Austrijski popisi su vršeni od početka 18. veka, sa povlačenjem Turaka iz Krajina (čitalac je poreklom od Dabra Ličkog kod Otočca) iz ovih krajeva, ali njenu administraciju apsolutno nije interesovalo čak ni tačno beleženje prezimena koja su redovno, po sluhu, zapisivali na nemačkom jeziku polupismeni austrijski vojnici (o tome ima brojnih dokaza radova austrijskih istoričara, kao što je Karl Kazer, čiji su "Popisi Like i Krbave" objavljeni i kod nas), a kamoli pojedinačne porodične slave.
O veroispovesti je ponekad i bilo podataka, koji se mogu naći u bečkim arhivama najviše prilikom "prevođenja Vlaha", kako su najčešće nazivali Srbe graničare na uniju, tj. podređivanju katoličkoj crkvi, nekad milom, nekad silom, a najčešće prevarom nepismenog stanovništva i to baš u vreme grofa Herberštajna koga i spominje naš čitalac, kada se, po predanju (ili nekim arhivskim podacima) naselila i familija Čuturilo u okolinu Otočca.
O krsnoj slavi porodica su ponekad retki sveštenici i kaluđeri vodili zabeleške ali su i crkveni i manastirski protokoli kao i sami verski objekti mahom paljeni i rušeni u čestim ratovima od turskog vremena do nove hrvatske države.
Smisao i svrha naših odgovora nisu ekspertiza već obavljenih istraživanja o poreklu porodica i tekstova, niti objavljivanje studija o poreklu porodica i prezimena - nego pomoć onima koji ne znaju mnogo o svome poreklu. Na stranicama ovih naših novina iz razumljivih razloga - zbog nedostatka prostora i potrebe udovoljavanja interesovanju što većeg broja čitalaca - ne iznosimo stručna mišljenja o rezultatima drugih autora, pogotovo kad se ne navode izvori iz kojih su naši čitaoci (navodno) crpli svoje podatke, pa nismo u mogućnosti da ih proveravamo i kad bismo hteli.
Da nas je Čuturilo upitao o svojim korenima samo na osnovu nekoliko podataka o sebi i svojim precima, slavi i nekadašnjem mestu boravka, mi bismo mu konkretno odgovorili i kakva je čutura stvarno bila, te kako su srpski vojnici mogli do njih doći i pre turskih osvajanja na Balkanu i konkretno u Srpskoj carevini.