POTPARA
Milena Potpara iz Pljevalja pita nas za svoje poreklo o kome zna vrlo malo. Naime, Milenin deda Bogdan, koji je bio u četnicima, nestao je 1945, a u porodici u kojoj je odrastao čitateljkin otac Milisav ovo je bila tabu tema. Jedino što zna da je imao brata Milana, a bio je oženjen Stanijom (rođ. Vraneš). Živeli su u okolini Pljevalja i pretpostavlja se da su poreklom iz Hercegovine.
Iako su ovi podaci više nego oskudni, a na ovakva pisma je u najvećem broju slučajeva nemoguće odgovoriti, ovde ćemo da učinimo izuzetak jer je prezime Potpara retko ,a mi smo ga već detaljno istraživali tako da je mala mogućnost da u nečem pogrešimo.
U okolinu Pljevalja, Potpare su mogle da se dosele iz Jugova u Potarju koje je matična oblast za sve njihove porodice koje nisu tako brojne, a nastanjene su u selima Milunići, Gotovuša, Crljenice. Krsna slava svih ovdašnjih Potpara je Sv. Nikola. U monografiji o ovom kraju ne navodi se kojom su se delatnošću bavile Potpare, ali se na jednom mestu kaže da su pored familije Vasović spadali u najimućnije u ovim selima.
O njihovom mogućem zanatskom zanimanju govori podatak da ih u svakom selu ima samo po jedna kuća. Ovo izgleda savim logično kad se zna da su se bavili uslužnim zanatom za koje je u i u više okolnih naselja bio dovoljan jedan znalac.
Tragajući za objašnjenjem značenja njihovog prezimena otkrili smo slučajno i zanimanje kojim su se nekada bavili - a to je parenje koža (pripremna radnja za postupak štavljenja kože) po kome je i nastalo kao nadimak, a zatim i prezime - Potpara. Vuk Karadžić u svom "Srpskom rječniku" iz 1852. objašnjava glagol "potpariti (se)" i kaže: "Kad se koža potpari, onda s nje vuna otpadne."
Kako su živeli na prometnoj raskrsnici puteva koji vode pored puta Pljevlja-Prijepolje, dolinom Luma su išli značajni putevi, počev od Rimskog druma, Dubrovačkog, pa Bosanskog i drugih kojima se, između ostale robe, kretala i koža. (Prijepolje je stariji srednjovekovni grad, a Pljevlja su nastala tek sa doseljavanjem Turaka na ove prostore.)
Potpara je početkom 20. veka bilo još i na Prevlaci, u Đuraševićima, ali za njih se kaže da su noviji doseljenici koji su tu radili u prvoj izgrađenoj srpskoj ciglani na Prevlaci. Za njih je zabeleženo da su se doselili iz Crne Gore, ali nije rečeno odakle su tačno. Na jednom mestu, u izvorima za Crnu Goru, njihovo poreklo se vezuje za pleme Kuče, koje se nalazi podno Komova i proteže sve do reke Cijevne i severnih delova današnje Albanije.
Upravo je njihova plemenska slava Sv. Nikola, mada to ne mora da bude dokaz porekla iz Kuča. Kuči su se naseljavali u 17. veku u velikom broju u Potarje gde su se neke od doseljenih porodica i zauvek nastanile. Inače, eksplikacija veze sa kučkim plemenom bila bi preduga za ovu rubriku.