SAVIĆ
Čitalac Aleksandar Savić pita za svoje poreklo i želi da uspostavi kontakt sa srodnicima u nekadašnjem zavičaju njegovih predaka. Sve što zna jeste da je najdalji predak o kome je čuo živeo u Plavnu kod Knina i da se negde krajem 19. veka (otprilike 1870-1880) morao odseliti jer je bio uskok. Tada se naselio u selu Mahovljani kod Banjaluke. Čitaoca zanima šta se desilo sa ostatkom familije u Plavnom i da li još ima rođaka od te grane Savića. Inače, krsno ime porodice Savić je Sv. Jovan. 20. januara.
U "Plemenskom rječniku ličko-krbavske županije", zabeleženi su Savići u 11 kuća u mestima: Gospić, Škare i Pothum (Otočac), a prvih decenija prošlog veka bili su najbrojniji u Pothumu. U "Karlovačkom vladičanstvu" Savići su mnogobrojne i ne uvek srodne familije pravoslavnih Srba i, pored Jovandana, sa većim brojem slava: Đurđevdan, Ilindan, Mitrovdan, Tomindan i Nikoljdan.
Ovaj podatak da je i sredinom 20. veka bilo Savića "jovanjštaka na širem području srpskog etničkog i kulturnog prostora u tzv. Gornjoj Krajini koja obuhvata Liku, Krbavu, Baniju, Kordun, Gatsko i Kapelsko značajan je za našeg čitaoca, jer svedoči da je bilo mnogo potomaka Savića od kojih i sam potiče - iz Plavnog.
S. Nakićenović, u oblasti Knina u Plavnu, beleži Saviće u ukupno 12 kuća za koje veli da ih zovu i Zorići odnosno Bricići. Oni pamte da potiču od trojice braće: Save, Petra i Marinka po kojima se danas prezivaju: Savići, Petrovići i Marinkovići, a da im je pređašnje prezime bilo Zorić.
U Plavnu je početkom 20. veka bilo od istog korena - Zorića, pet kuća Petrovića i devet kuća Marinkovića. Svima je krsno ime bilo Đurđevdan, kao i sve ostale porodice u Plavnu koje su se prema predanju doselile iz Bosne u 16. veku. Hrvatski istoriografski izvori beleže Zoriće i Saviće u Mazinu i na reci Zrmanji. Ova mesta su naseljena oko 1700. godine sa više desetina srpskih porodica preko obližnje Bosne. Prema popisima iz 1712. Zorići su bili zastupljeni sa 20-ak kuća.
U Bosni je krajem 19. i početkom 20. veka bilo više različitih Savića nesrodnih međusobno sa oko 25 slava, među kojima je i Jovanjdan. Savića sa slavom Jovanjdan u to vreme nije bilo u Mahovljanima jer ih ne beleže šematizmi SPC za 1882, ali ih zato beleže u mestima Bistrica, Gomionica, Popovac i Šljivno kod Banje Luke i Oštra Luka i Umci kod Sanskog Mosta i Ferićima kod Prijedora.
U Hercegovini Zorića ima samo katolika u Humcu u Ljubuškom poreklom iz Gruda u Bekiji. U Drobnjacima u selu Junča-Do ima i danas Zorića koji su se tu doselili mnogo docnije nego u Bosnu i potom Dalmaciju, ali bi mogli da budu istog korena. Naime, ovi Zorići potiču iz Zatarja, mesto Kosenica i upravo su se naselili kao uskoci. Slava je bila Đurđevdan. Moguće da su je stoga zadržali njihovi potomci u Plavnom, a preci našeg čitaoca je promenili kako bi zameli tragove svojih seoba