LAZAREVIĆ
Marko Lazarević iz Niša veruje da njegovi preci potiču iz Gornjeg Orahovca u Boki Kotorskoj, još konkretnije, iz zaseoka Velinići. Poslednje što je saznao je da je selo napušteno i da danas u njemu više niko ne živi. Lazarevići slave Začeće sv. Jovana, 6. oktobra.
Iz sela je prvi izbegao 1942. čukundeda našeg čitaoca Živko Lazarević. Orahovac, koji se deli na Gornji i Donji, bio je nekad knežina i u vreme Stare Zete i kasnije, u sastavu Kotora, kad je bio slobodni grad. Pop Savo Nakićenović piše da su u Velenićima s početka 20. veka bile četiri kuće Lazarevića i Abramovića, sa 32 čeljadi.
Sam Orahovac je dobio ime po tome što je selo bilo prepuno orahovih stabala. Orahe su stanovnici prodavali na primorskim i crnogorskim pazarima. Prema predanju stanovnika Gornjeg Orahovca, njihovi stari su se doselili ovde posle Kosova iz Crne Gore i Hercegovine, kao uskoci koji su isterali prethodno stanovništvo - Turke i islamizovano domaće (srpsko) stanovništvo. Naučnici smatraju da je prvobitno orahovačko naselje nastalo još u 10. veku, dakle pre Kosovske bitke. Naseljavanje današnjih stanovnika Gornjeg Orahova otpočelo je posle Kosovske bitke, a završeno u 17. veku.
Za Lazareviće se zna da su se naselili u Veleniće u 15. veku iz Hercegovine i da slave Začatije (Začeće) sv. Jovana Krstitelja, a prislužuju Lazarevu subotu. Nekad su slavili Usekovanje sv. Jovana Krstitelja, ali kako nisu uspevali da ugoste sve goste (pretpostavljamo zbog sezone poljoprivrednih poslova) oni su slavu preneli na 6. oktobar, ali su svagda na Usekovanje 11. septembra vršili pomen u crkvi.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Lazarevića ima i u Grblju, Baošićima i Mokrinama, ali nisu u srodstvu i ne pripadaju istom bratstvu. U Boki ima Lazarevića u Grblju sa slavom Sv. Nikola kao i u Glavatičićima, Bigovu, Baošićima i Kotoru. U Herceg Novom su familija doseljena iz Hercegovine. U Dedijerovoj "Hercegovini", zabeleženi su kao deo Vujovića u Zasadi gde su starosedeoci. Ubrajaju se među najstarija hercegovačka bratstva, ali su njihovi ogranci i u Drobnjacima i u Vasojevićima. Slava ovih Lazarevića je Đurđevdan. U Bijeloj su od Jakovljevića. Predak im se doselio na čitluk iz Zijemlja. Slava je, takođe, Đurđevdan.
Lazarevića, inače, ima u svim oblastima Srbije, u Crnoj Gori, Bosni, Lici..., jer je zbog "cara Laze, čestitog koljena", slavnog vojskovođe na Kosovu, ime Lazar bilo i jedno od omiljenijih u srpskom narodu. Otud, i mnoge familije koje su dobile prezime po tom imenu svog značajnog pretka. Naravno, one, ne samo da su, u većini slučajeva, nesrodne među sobom, već imaju i različite svetitelje kao domaće zaštitnike.
A bilo je i naseljenika iz raznih krajeva i vremena, kao što je bilo i starosedelaca, što otežava dodatno utvrđivanje njihovog ranijeg ishodišta i govori o tome da su mnogi autohtoni ili su, menjajući prvobitno, to prezime naknadno uzeli.