VUKMAN
Iz Stare Pazove piše nam Jovan Vukman. Ovde je od 1994. a i ranije je živeo u selu Vrela kod Slavonskog Broda. Poznato mu je da Vukmana ima i u Slavonskom i Bosanskom Brodu kao i na teritoriji opština Derventa i Odžak u manjim mestima: Višnjik, Brusnica, Klakar, Vinska, Barica, Liješće, ali i u inostranstvu - Nemačkoj, Austriji, Kanadi, Americi, Švajcarskoj, Hrvatskoj ...
Naš čitalac iznosi detaljne podatke o pojedinim ličnostima iz porodice Vukman, što nama nije od naročite koristi za proučavanje porekla porodice, osim direktne predačke linije počev od čitaočevog oca: Blažo-Stanko (deda), Pejo (pradeda), Aleksa (čukundeda) a takođe se navodi i impozantan broj dece čukundede Alekse. Krsna slava porodice je Srđevdan, 20. oktobra, a slave je kao posnu pa nas čitalac pita zašto se u njihovoj porodici sprema posna iako "ne pada" u post?
U pokušajima da sam razreši enigmu porekla Vukmana, čitalac je proverio i tačno utvrdio da su Vukmani, prema prvim popisima, (a mi kažemo i prema šematizmu SPC) jedino bili zabeleženi kao pravoslavni Srbi sa slavom Srđevdan u derventskim parohijama Vinskoj i Liješće. Nadalje, Vukman, u pokušaju istraživanja svog porekla poseže za drugom porodicom koja slavi Srđevdan i locirana je kod Bosanskog Broda (kao i njegov deda Pejo, 1882. godine) a to su Bogdanovići i na kraju dodaje da zna da ima Vukmana oko Splita, Sinja, Šibenika, Zlatara i Drvara.
Čitalac je učinio veliki napor da sazna što više o svojim korenima, ali nam je žao što moramo da ga razočaramo u pogledu njegovih putokaza prema Bogdanovićima i Radićima, jer takve hipoteze su puko nagađanje. Zbog čega našem čitaocu nije pala na pamet mnogo jednostavnija hipoteza: da su Vukmani od Vukomana kojih ima i u Bosni i Slavoniji i po Hrvatskoj, pa čak i u Šajkaškoj gde su zabeleženi kao Vukomanov u Bačkom Gradištu, 1854. godine.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Ovo ne tvrdimo bez osnova, jer je poznato da se u zapadnijim srpskim etničkim prostorima u običnom govoru rado sažimaju glasovi i skraćuju prezimena. U jednoj postavci, moguće je da je naš čitalac u pravu - to je da je Srđevdan vrlo retka slava, vezana za primorske (jadranske oblasti) i tačno se zna odakle potiču "srđevštaci".
Pitanje našeg čitaoca zbog čega je slava posna kad nije ni u jednom od četiri velika posta koje propisuje Srpska pravoslavna crkva, ne bi mogao niko da objasni (pa čak ni Crkva), osim onog pretka koji je to prvi počeo da praktikuje. Možemo samo da pretpostavimo da je to počelo zbog nekog zaveta Sv. Srđu koji ga je izbavio iz nevolje. Često se pravoslavni mole svom svecu zaštitniku doma za pomoć u nevolji ali ako se neka nevolja dogodila na dan Sv. Srđa, možda je taj uzeo za svoju slavu, a staru samo "prekađivao" ili palio sveću u crkvi na taj dan.