PETROVIĆ
Iz sela Zvezd (opština Vladimirci) javlja nam se Miloš Petrović, koji zna da njegovi vode poreklo iz okoline Čajniča u Bosni i da su se prethodno prezivali Mićanović. U Zvezd se doselio predak Petar sa još tri brata no ovde se samo on zadržao, a ostala trojica su otišla dalje. Njegova grana porodice je prema Petru dobila prezime Petrović i njegovi slave Sv. Stefana (treći dan Božića).
Svestan je činjenice da je prezime Petrović veoma često u našem narodu. Ostalo je da pogledamo šta možemo saznati o ranijem prezimenu - Mićanović. Tako Đ. Janjatović ("Prezimena Srba u Bosni"), navodi da ih je u Dabro-bosanskoj mitropoliji prema šematizmu iz 1882. bilo u pet parohija, a sa četiri različite krsne slave.
Sv. arhiđakona Stefana slavili su, međutim, samo u parohiji Maglaj, dok su u drugim parohijama slavili: u Boljanićima kod Doboja i na Palama kod Sarajeva - Aranđelovdan; u Starom Majdanu kod Sanskog Mosta - Sv. Jovana Krstitelja i u Brajincima kod Vlasenice - Sv. Nikolu. U parohiji Kralupi kod Visokog evidentirana je i jedna familija Mićan sa slavom Đurđevdan.
Pedesetak godina kasnije etnolog M. Filipović ("Visočka Nahija") ih je zabeležio kao Mićanoviće i to različitog porekla. U Brezi su sa slavom Sv. Đorđe, kao i srodni Ristići, poreklom od Milićevića iz okoline Bileće i u selu Maurovići, sa istom slavom, ali naseljeni iz Bosanske Krajine (!) kao Vranješi. U novije vreme ih nazivaju i Zekići, odnosno Zekanovići. U Crnoj Gori, odnosno do 1878. u Staroj Hercegovini, Mićanovići su, prema akademiku O. Blagojeviću ("Piva", 1971) bili značajno bratstvo plemena Pivljana, od grane brata Branila (druga je brata Ruđa), koja se ustalila u Goranskom. Ovoj grupi familija pripadaju i Bakrači, Gojkovići, Delići, Tadići, Sočice i drugi. Slavili su Jovanjdan.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
U Čajniču i okolini koja pripada ovoj mitropoliji, nije ih bilo ni krajem 19. veka, a prema poslednjem ovogodišnjem biračkom spisku upisan je samo jedan Mićanović, koji bi morao biti samo pojedinac koji se ovde naselio posle sastavljanja navedenog šematizma. S obzirom na geografske okolnosti, čini nam se najuverljivijim da su Mićanovići, od kojih su nastali Petrovići našeg čitaoca, došli iz nedaleke Pive i možda se samo neko vreme zadržali u okolini Čajniča. Odatle su, pošto su već promenili krsnu slavu, verovatno preko Sarajevskog Polja, jedni krenuli ka Maglaju, a drugi Podrinjem do Tamnave, u Zvezd, kod Debrca odnosno Vladimiraca. (Nekad je to bio Posavsko-tamnavski srez).
U drugim krajevima smatramo da ne bi bilo svrsishodno tražiti Mićanoviće jer se ime nekog pretka Mićana moglo, kao što smo to videli, i nezavisno javljati na raznim stranama. Eto, setismo i Mićana iz Kočićeve pripovetke "Zulum Simeuna đaka".