PANČIĆ
Naš čitalac Dragan Janković iz Linca, rođen 1958. u selu Lukovo-Boljevac šalje nam porodično stablo od oca Mladomira, majke Radojke, deda Velimira, babe Eve, pradede Tome kao i prababe Aleksije, uz napomenu da su se pre toga prezivali Pančić. Porodična slava Velika gospođa, 28. avgust.
Čitalac ne piše ni da li je Srbin srpskog ili možda i "vlaškog" porekla, da li je pravoslavac, odnosno uopšte vernik, ali ni otkad je u Austriji...
Dakle, bez podataka o tome kada su se i zašto prezivali Janković, koje je često prezime po nekom pretku Janku, tako da nemamo dovoljno elemenata za istraživanje njegovih korena pre pradade i prababe.
Zbog toga smo se pozabavili starim prezimenom Pančić za koje smo verovali, ne sećajući se Bunjevaca Pančića, Pančina i Pandžića ni Pančića u Čurugu, u Šajkaškoj, takođe u Bačkoj (1775), da ga nije bilo u Srbiji pre dolaska dr Josifa Pančića, rođenog u Bribiru kod Vinodola - našeg velikog naučnika, lekara pa botaničara.
J. Erdeljanović ("O poreklu Bunjevaca") navodi da su katolici Pančići odnosno Pančini došli u Suboticu i u Slavoniju iz Hrvatskog Primorja, dok su Pandžići (ili Panžići) stigli kasnije 1715. iz Like a beleženi su u Dalmaciji, Slavoniji, i u nekoliko krajeva u Bosni, ili sa ovim prezimenom ili s prezimenom Pandža i to najpre kao pravoslavni (slavili Đurđevdan) a onda i muslimani i pokatoličeni.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta, Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com.
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima.Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
|
U "Leksiku prezimena SR Hrvatske", sa stanjem do 1995. (bez podataka o veri i nacionalnosti) nalazimo porodice Pančić u dvadesetak naselja kao i poneku Pančeta, Pančina i Panco ali, takođe, priličan broj Pandžića i njima srodnih oblika Panđić, Panđa i Pandža i sl. M. Radeka je u "Karlovačkom vladičanstvu", eparhiji koja obuhvata Liku, Krbavu, Baniju, Kordun, evidentirao pravoslavne Srbe Pandžiće, sa slavom Sv. Kuzman i Damjan ("Sveti Vrači").
Janjatović u knjizi "Prezimena Srba u Bosni" (popis iz 1882), navodi samo porodicu Pančin, sa slavom Sv. Vasilije Veliki u parohiji Vrbica kod Livna ali i Pandže, sa slavom Đurđevdan i Jovanjdan, te Pandžiće sa slavama Sv. Grigorije, Sv. Nikola i Časne verige Sv. apostola Petra u parohijama Sarajevo i kod Prnjavora.
U Hercegovini su zabeleženi Pandže samo kao katolici a Pandžići i kao pravoslavci i kao katolici. Miljanići bez pouzdanog izvora ("Prezimena u Crnoj Gori") navode da na Durmitoru ima Pandžića. U današnjoj Makedoniji nalazimo i Pančeve i Pančevske a u Bugarskoj Pančove.
Da ova priča budu zanimljivija i da se krug ne zatvori kod Boljevca ili na Zlatiboru gde ima "pančićeve omorike" potrudio se život: u Paraćinu je na "privremenom radu" privrednik iz Plevena (Bugarska) Pančo Pančov, a prema M. Grkoviću - Panča je srpsko (verovatno iz Stare Srbije), muško lično ime.