KUSMUK
Jelena Kusmuk sa Pala u RS hvali našu rubriku i želi da pronađe svoje korene. Po jednoj verziji koju je čula, Kusmuci potiču iz Hercegovine ili Crne Gore, a po drugoj, najnovijoj, oni su se doselili iz okoline Leskovca. Krsna slava porodice je Sv. Jovan Krstitelj.
Zbunjuje je činjenica da u obližnjem Mokrom ima Kusmuka, poreklom iz Hercegovine, sa slavom Đurđevdan.
Prezime Kusmuk je toliko retko da bi bilo pravo čudo da niste u srodstvu sa ovim istoprezimenjacima. Ali, u osećanje vaše srodnosti, vaših neposrednijih srodnika i tih drugih Kusmuka (kao i mnogih naših čitalaca) koje dovodi do socijalne distance ne možemo da ulazimo.
Ali, radi naučne istine trebalo bi da znate da ste se u nekom trenutku (ne ulazeći u razloge) razišli namerno ili sticajem okolnosti sa spomenutom porodicom Kusmuk iz Mokrog i neko od vas je promenio slavu.
O tome svedoči ne samo isto prezime, već i geografska blizina na kojoj ste locirani, mada je teorijski moguće da imate samo isti nadimak (prema kraju ili zanimanju), a da su vam prethodna prezimena bila različita.
Među prezimenima u Bosni, prema šematizmu Dabro-bosanske eparhije za 1882, prezime Kusmuk je bilo rasprostranjeno na području Sarajeva i okoline: Mokro, Sarajevo (grad), Pale i Sokolovići kod Rogatice. Svi, osim Kusmuka sa Pala, slave Đurđevdan, dok je njihova slava, kao što je već rečeno, Jovandan.
U Sarajevskom Polju, u mestu Bačići, na lokalnom groblju pored puta Sarajevo-Reljevo, ima više nadgrobnih krstova sa prezimenima kojih više nema u ovom mestu. Pored ostalih, tu su i Krlići, Krivići i Ziroje. Od Ziroja su Kosmaici i Gašanovići, odseljeni početkom 20. veka u Rešu (mahala u Sarajevskom Polju). Same Ziroje su od Gacka, iz Brajčevaca, odakle su došli potkraj 19. veka. Slave Sv. Nikolu, a daljom starinom su ogranak jedne od najstarijih hercegovačkih porodica - Predojevića.
Oni su bili jedna od najvećih i najrazgranatijih porodica od kojih mnoge (među njima i Ziroje) vode poreklo. Nekada su, pre nego što su jedni prešli na islam, a drugi uzeli druga prezimena - živeli u Prijevoru kod Bileće.
Ako se setimo da su Predojevići u srednjem veku (dubrovački Arhiv) bili znatno bratstvo i "vlaški katunari" koji su prevozili so za Dubrovnik, onda ne treba da čudi što je jedan ogranak u potonjim vekovima turskog ropstva bio nastanjen u katunu Mokro i katunu Rasno u tzv. Mostarskom Blatu, a koji su živeli pod brdom Kosmaj u istoimenom selu po čemu su potom dobili nadimak - Kosma(j)ici. Nadimak u jednini je mogao i da glasi - Kosmak, pa i Kosmuk.
Prema tome, Kusmuk je bilo zajedničko "katunarsko", ali ne i srodničko ime, odnosno prezime. Prvobitna slava im je bila stočarska - Đurđevdan, a moguće je da su preci naše čitateljke uzeli Jovanjdan ili zbog nasleđene zemlje ili kao zavetnu slavu.