Selo na sedam Dunava
Na severu Vojvodine, blizu današnjeg Sombora, u srednjem veku je stajao slavni grad Bodrog. Osnovao ga je mađarski kralj Stefan kako bi imao utvrđenje i središte istoimene županije, i to na samom raskršću važnih drumova. Uz njega se pominju i tvrđave Bodrog Monoštor i Bartanj.
Grad je tajanstveno nestao u Dunavu, a ovi krajevi su opusteli posle najezde Turaka u 16. veku. U to doba su se naselili Šokci iz Bosne, vođeni franjevcima, koji su osnivali škole. Okupljali su decu i učili ih na daščicama da čitaju i pišu.
Crkva od stare tvrđave
|
Selo Bački Monoštor je osnovano 1722. na rečnom ostrvu Siga. Kasnije je zbog stalnih poplava premešteno na današnje mesto, gde je davno bio Bodrog Monoštor. Selo je dobilo svoj pečat sa grbom i crkvenu školu, koja je, kao i sve kuće i zgrada opštine bila napravljena od nabijene zemlje i trske.
Poštu i poštansku štedionicu seljani su imali već 1806, u doba kada je tek završena i važna saobraćajnica, Veliki bački kanal. Na telegraf su čekali više od pola veka.
Osnovana je i mašinska radionica, buduće preduzeće "Brodoremont". Prva građanska škola je sazidana 1826, a zgrada Velike škole skoro vek kasnije, i samo je u prvom razredu imala oko 300 đaka.
U Monoštor je 1913. ušao i prvi automobil, a sedam godina kasnije podignut je i velelepni kaštel posednika Nandora Vamošera na Klisi.
Monoštor je ostrvce okruženo dunavskim rukavcima i kanalima na koje se stiže jedino prelaskom preko mostova. Odatle mu i naziv "selo na sedam Dunava". Nalazi se u samom središtu Specijalnog rezervata prirode "Gornje Podunavlje", koji je stanište mnogih životinjskih vrsta i riba, a tu su se odomaćile i mnoge retke i ugrožene vrste ptica.
Zbog toga ga često posećuju ljubitelji prirode iz Evrope, ali i turisti željni odmora. Za njih su uređena vikend-naselja i etno-kuće, gde se može probati i čuveni monoštorski med.