DOLINIĆ
Miroslav Dolinić iz Svodne kod Novigrada u sadašnjoj Republici Srpskoj, smatra da je teško doći do podataka o njegovom retkom prezimenu. Prema predanju, njegovi preci su se, negde posle okupacije BiH od strane Austro-Ugarske, doselili iz Like (Debelo Brdo kod Bunića) na obronke Kozare u selo Ševarlije u Pounju. U selu postoji toponim Dolinića Brdo. Krsna slava im je Đurđevdan. Dolinića ima nastanjenih u Bosanskoj Krajini, u Novom Gradu, Prijedoru, Banjaluci i Kozarskoj Dubici i u zapadnoj Slavoniji. Svi su oni međusobno srodni i znaju jedni za druge. Našem čitaocu je poznato da ima i drugih Dolinića sa drugim krsnim slavama, ali se mi ne bismo upuštali u komentare o tome da li su ili ne istog porekla. Pitanje na koje možemo da odgovorimo jeste koja je dalja starina Dolinića, a ne možemo da kažemo šta se dešavalo sa njihovim srodnicima u Lici "Oluje" 1995, kao i prethodnog "Bljeska".
Prema našem istraživanju, u Bosni su zabeležena samo prezimena Doljinić i Doljak, sa slavom Đurđevdan, i to: prvi u parohiji Kostajnica kod Dubica, a drugi u parohiji Bistrica kod Banjaluke. Dolinići u Lici, prema Milanu Radeki ("Karlovačko vladičanstvo") slave samo Aranđelovdan.
Isti ovi Dolinići koje pominje Radeka zabeleženi su i u "Plemenskom rječniku ličko-krbavske županije," koji kaže da postoji samo jedna njihova kuća u Buniću. Podaci su iz vremena pred Prvi svetski rat. Moguće da su se iselili u Bosnu, ali šta se dogodilo sa slavom to pouzdano ne znamo - ili se pitamo da li se radi o istim Dolinićima (čak da prihvatimo da su Doljinići isto prezime).
Pregledom "Leksika prezimena SR Hrvatske" prema popisima do 1971. mogli smo da konstatujemo da je Dolinića bilo samo u okolini Pakraca i Zagreba, kao i da su zabeležena mnogobrojna prezimena sa istom osnovom "do(l)" i "dolina", reči staroslovenskog porekla. Na primer: Dolić, Dolina, Dolinac, Dolinar, Dolinčak, Dolinec, Dolinšek, Doljac, Doljak, Doljan, Doljanac, Doljanec, Doljanin, Doljanski i slično.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta, Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com.
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
|
Prema nekim od spomenutih prezimena sa istom osnovom moglo bi se zaključiti da su se neki od njih doseljavali preko mesta u Primorju od Dubrovnika, oko koga ih ima najviše sa prezimenom Dolina, pa do Zadra (Doljanac), dalmatinskih ostrva (Doljanin u Bolu na Braču i Dolović na Korčuli), Rijeke (Dolinar), te tzv. Gorskog Kotara (Dolničar u Delnicama).
Pored toga, u samoj Bosanskoj Krajini postoji mesto Doljani, po kome su Doljinići, a sa druge strane sasvim je logično da su u Primorje mogli da stignu Dolinići iz Hercegovine, gde ima katolika Dolića i Dolina koji znaju svoje pravoslavno poreklo jer još uvek slave slavu. Za ovakve zaključke, međutim, potrebno je mnogo više istraživanja kako bi se otkrila prava istina o poreklu Dolinića.