Izvori zdravlja i dugovečnosti: Banja Vrućica (1): Lečilište za srce
Voda poznata po blagotvornom dejstvu
Vrućica kod Teslića od davnina je u narodu poznata po nazivu "banja za srce". Prvi gosti lečili su se ovde za vreme austrougarske vladavine u Bosni i Hercegovini, kada su pokrenuta i prva naučna istraživanja mineralnih i termomineralnih voda u celoj zemlji.
U narodu se prenosilo s kolena na koleno da je voda s vrela pored potoka Grabovca, na današnjem mestu banje, zdrava, da otklanja bolove i podmlađuje, pa su je donosili i u domaćinstva za piće i pripremu hleba, a potom za kupanje.
Prvobitno ime bilo joj je Mitrova banja, po izvesnom Mitru Blagojeviću, jer se pričalo da se izlečio koristeći upravo ovdašnju vodu. Moderna istorija Banje Vrućice počinje posle Prvog svetskog rata kada ju je 1919. godine otkupio šumarski inženjer Simo Krstić. On je najpre uposlio najbolje strane stručnjake da obave istraživanja i tačno utvrde lekovitost vode.
Potom je počeo da uređuje banju prema savremenim evropskim merilima. Podignuto je kupatilo sa dva bazena i ukupno 22 kade, a 1928. godine otvoren je moderan hotel Paviljon sa 60 soba. U blizini glavnog kupatila izgrađena je tzv. Mala seljačka banja s bazenom. Tako je nastao ovaj i danas nadaleko poznat banjski kompleks.
Sva naredna istraživanja pokazivala su da su vode banje Vrućice lekovite, pa je banja stavljena pod zaštitu države i uvrštena u registar banja Kraljevine Jugoslavije. Međutim, banjski kompleks je tokom Drugog svetskog rata skoro potpuno razoren.
Spomenik pilotu
U središtu naselja Vrućica podignuto je Avionsko krilo, spomenik pilotu Ratku Jovanoviću, koji je poginuo na ovom području u Drugom svetskom ratu, kao i spomenik borcima palim u toku poslednjeg rata. U vrućičkom zaseoku Brkići nalaze se stećci vojvode Momčila.