Ono naše što nekad bejaše: "Neven" osvojio i decu i roditelje
Veliko je pitanje kada i kako bi se satira i humor, a sa njima i karikatura kao nova likovna umetnost, razvijale među srpskim i jugoslovenskim stanovništvom da Jovan Jovanović Zmaj nije, ispisujući rukom u Novom Sadu 1873. objavio prvi broj šaljivog lista "Kamila".
U tom poslu mu je od nemerljive pomoći bio britki satiričar Ilija Ognjanović Abukazem. Sa "Kamilom" i zvanično počinje priča o domaćem stripu.
Već u drugom broju, na poslednjoj stranici, objavljena je šala od osam crteža, a ispod njih je stajao tekst u stihovima.
Tvorac ove strip-šale bio je jedan od malo profesionalnih crtača tog vremena Vladislav Titelbah, koji je crteže izveo jednostavno, običnim mastilom, ali zato i veoma efektno.
Ipak, sve dok Zmaj nije osmislio "Neven", prvi srpski list za decu, strip je bio samo povremeni gost u humorističkim listovima, i to samo kao satira.
Nanizane sličice su tek u čuvenom Čika Jovinom časopisu prvi put dobile ulogu koja je u isto vreme bila i zabavna i pedagoška.
Prvi broj "Nevena" pojavio se januara 1880. u Novom Sadu. Iako je bio namenjen deci, vrlo brzo je stekao publiku i među njihovim roditeljima.
Tome je doprinelo vrhunsko uređivačko umeće osnivača, ali i Zmajevi stihovi, smisao za šalu i postavljanje zagonetki.
Pošto je vešto spojio zabavno sa poučnim, veselo sa oporim i tužno sa podsmešljivim, Zmaj je u "Nevenu" ostvario sasvim novu čitalačku klimu koja je plenila svojom životnošću i opčinjavala beskrajnom maštom. Naravno, svega toga ne bi bilo da nije bilo i priča u slikama.
A one su bile vrhunskog kvaliteta. Najveći broj islustrovanih priloga poticao je iz pera uglavnom nemačkih majstora, ali su ih izvanredni pesnikovi stihovi potpuno približili srpskom čitaocu.
List za zbijanje šale
Neumorni Zmaj je 1878. pokrenuo u Novom Sadu još jedan šaljivi list, čuveni "Starmali" koji će izlaziti punih 12 godina. List je često menjao podnaslov, od "list za zbijanje šale" do "humorističko-satirički list". Donosio je, između ostalih, i satirične priloge protumačene nizom sličica, kao i jednu od prvih strip-šala pod nazivom "Skoro neverovatan događaj pri igranju valcera". U listu su sarađivali tada poznati pisci Ljubomir Nenadović, Milorad Šapčanin, Laza Kostić, Vladimir Jovanović i mnogi drugi, ali potpisani pseudonimom. Stalna rubrika dr Ilije Ognjanovića Abukazema, nazvana "Šetnje po Novom Sadu", davala je zanimljivu sliku života tog vremena.