MAJSTOROVIĆ
Mladi Nikola Majstorović i njegov brat Milan javili su nam se iz Zrenjanina da bi saznali nešto više o poreklu svoje porodice. U dopisu navode one činjenice kojima i sami raspolažu o starom zavičaju i doseljavanju u Vojvodinu u koju su njihovi Majstorovići, pravoslavni Srbi, došli kao kolonisti iz Like posle Prvog svetskog rata.
Naime, deda se borio u srpskoj vojsci kao dobrovoljac pa je u selu Aleksandrovo, u Banatu, dobio zemlju i naselio se sa porodicom negde dvadesetih godina prošlog veka. Prethodni zavičaj im je bio u okolini Lapca, selo Bubanj.
Nikola i Milan su izneli i svoju vertikalnu liniju srodstva: Nikola i Milan, Petar, njihov otac, Svetozar, deda, Petar, pradeda, Nikola, čukundeda, prema kome je naš čitalac sigurno i dobio svoje ime. Krsna slava porodice je sveti Jovan Krstitelj.
Pored ovih podataka, nam daju i one, koji govore o pobočnim linijama srodnika. Od rodbine, imaju i strica Milana, a deda Svetozar brata Danu, u Australiji, i sada pokojnog Milana koji je živeo u Torontu, u Kanadi. "U porodici se priča", piše Nikola, "da je stric Milan ubijen 1965. godine, kao saradnik Nikole Kavaje (koji je pokušao i organizovao atentat na Josipa Broza Tita u SAD)".
Pradeda Petar, koji se naselio u Aleksandrovo, imao je brata Davida u Martin-Brodu, u Bosni, današnjoj Republici Srpskoj. David se tu iselio u isto vreme kad i Petar u Vojvodinu. Petar je umro 1949. godine u Aleksandrovu, a njegov otac Nikola sahranjen je u Martin-Brodu. Verovatno je tamo i živeo, što se ne vidi iz pisma. U Martin-Brodu živi Davidovo potomstvo koje se sastoji od četiri sina: Nikola, Stevan, Petar, Milorad i kćeri, Mare i Milice.
U Grujićevom "Plemenskom rječniku ličko-krbavske županije" koji je sačinjen prema podacima iz 1915. godine, na području Like i Krbave bila je 81 kuća Majstorovića: u Ćojluku, u opštini Udbina, Doljanima, u Lapcu, Jošanima, Mazinu, Rešetaru u opštini Ličko Petrovo Selo, i u samoj Udbini i Zavalju. Od toga, najveći broj je bio u Doljanima i Zavalju, po trideset kuća. U ovim popisima se nigde ne spominje Bubanj, ali smo naknadnom proverom u "Imeniku mesta FNRJ" iz 1951. godine utvrdili da se radi o zaseoku u Doljanima kod Donjeg Lapca.
Razmatranje o poreklu Majstorovića u Hrvatskoj podatke daje i "Leksik prezimena SR Hrvatske" iz 1976, rađen prema popisima stanovništva do šezdesetih godina, ali se demografska situacija nije bitnije menjala do izbijanja rata na južnoslovenskom prostoru u poslednjoj deceniji 20. veka. Posle toga se, na štetu Srba u ovoj bivšoj jugoslovenskoj republici, etnička slika drastično izmenila.