Joldžić
Gospodin Zoran Joldžić, Banjaluka, je bez informacija o sebi i precima, osim da mu je otac iz Šušnjara i da slavi Sv. Georgija. Pominje Joldžiće sa slavom Jovanjdan, a onda da su njegovi poreklom iz Srbije, iz okoline Užica, gde su se prezivali Putnik, a to je značenje i njihovog sadašnjeg prezimena koje su dobili po dolasku u Bosnu.
Prema šematizmu mitropolije i arhidijeceze Dabrobosanske za 1882. godinu porodice Joldžić su živele u nekoliko parohija banjalučkog protoprezviterijata - Banjaluka, Popovac i Javorani, sa slavom Đurđevdan, dok na Rebrovcu slave Jovanjdan.
Kao Joldžić, i prezimena Joldić, Jolić, Jolović imaju za osnovu tursku reč jol, put - pa je g. Zoran u pravu, jer njegovo prezime može da se prevede i kao putnik.
Što se porekla Joldžića tiče, nadamo se da će mu koristiti ovi podaci o sličnim prezimenima. Od porodica u Bosni, čija prezimena imaju osnovu jol, samo Jolovići u Golićima, kod Vlasenice, slave Đurđevdan, ali su interesantni i Jolići u Kralupima, kod Visokog, sa slavom Jovanjdan, budući da je to slava i Joldžića na Rebrovcu.
U Donjim Kazancima, u Livanjskom polju, nastanjeni su Jolići doseljeni iz Otišića, Vrlika, u Dalmaciji - gde je naseljeno uglavnom srpsko stočarsko stanovništvo iz Pive i Drobnjaka, a staro prezime im je bilo Zagorac.
Na Glasincu, u selima Bandin Odžak, Primčići i Gazivode ima Jolovića, poreklom iz Hercegovine, aktivni su stočari, najpre nastanjeni u Zagorju, pa otišli u Sarajevsko polje i na Glasinac. Oni su s pravom mogli da dobiju nadimak joldžije i da se prozovu Joldžićima, ali tek po doseljenju u okolinu Banjaluke.
U centralnoj Bosni, u Kralupima i Malom Trnovcu kod Visokog, i u samom Visokom, ima muslimana Joldića i Jolića, ali oni ne znaju svoje poreklo. Ima ih i u Bijelom Polju koji tvrde da su potomci doseljenika iz Pobabja, u Imotskom, koji su u drugoj polovini 19. veka stigli u visočku oblast. Iz navedenog o poreklu Joldžića/Joldića vidi se da su mogući i drugi pravci istraživanja njihovog porekla.
Što se etimologije reči jol tiče, njeno značenje je zaista - put, pa izvedene reči joldžija odnosno jolđija znače - putnik, joldžiluk - putovanje, a joldaš - saputnik.
Inače, Jolovići su ogranak Radulovića iz nikšićkih Trepača, iseljenih u Drobnjak. Oni su iz Paštrovića koji, u Tudorovićima, imaju i prezime Putnik. Setimo se da su na Glasincu Jolovići koji su jedno vreme boravili u Zagorju, zaleđe Hercegovine i Primorja, a u Livanjskom polju Jolići, doseljeni iz Dalmacije sa starim prezimenom Zagorac.