BOGDANOVIĆ
Iz Štutgarta, g. Ranko Bogdanović, rođen u selu Sulkovci kod Pleternice, s velikom željom da sazna poreklo svojih predaka i nastanak prezimena Bogdanović, navodi da je saznao da je njegov čukundeda Teodor, još u 19. veku, došao iz Like u Slavoniju i potom se u Sulkovcima oženio devojkom iz porodice Buzadžić i ušao u njihovo domaćinstvo. Slavio je Đurđevdan, kao i ova porodica u koju je ušao ženidbom.
Dodaje da je čuo da njihova loza u Lici vuče korene iz Crne Gore, pa sa Kosova.
Bogdanovići su jedna od najmnogobrojnijih srpskih familija, a tek kada bi im se pribrojile porodice sa prezimenima Bogdan, Bogdanić ili Bogdanovac, a ima ih ne samo pravoslavnih i katolika, već i muslimana, pa ćemo ovom prilikom ponuditi tek
sažetak odgovora. Ako je g. Ranko zainteresovan za poseban dogovor o daljem radu, stojimo na raspolaganju.
Ime Bogdan prvi put se spominje 1321. godine u "Gračaničkoj povelji", uredbi kralja Milutina ispisanoj u nadvratku crkve Uspenja presvete Bogorodice o osnivanju manastira Gračanice. Pobrojani su i posedi koje dariva, neki sa imenima seljaka koji su dužni da rade na manastirskom imanju. Među njima i Bogdan iz Slivova, na reci Gračanki. Ovo, naravno, ne znači da ime Bogdan nije i ranije postojalo.
Izostavljajući sve druge Bogdanoviće, osim pravoslavnih Srba sa slavom Đurđevdan - naravno i sva srodna prezimena - g. Ranku možemo s velikom verom da saopštimo da je sasvim moguće da je najstarije poreklo njegove familije čak i sa Kosova, pa iz Crne Gore, iz Crmnice i Riječke nahije.
Njegovi preci su se, mora biti, iz ovih krajeva selili preko Boke u Hercegovinu, ili i obrnuto, tako da je jedna grana stigla do okoline Sarajeva, druga u Petrovo Selo na Miroču, a glavnina - preko zapadne Bosne, Dalmacije i teritorije Karlovačkog vladičanstva - dospela u Slavoniju. U to nas ubedljivo uveravaju i podaci iz "Leksika prezimena SR Hrvatske", iz 1976. godine, iz kojih se vidi da su u više desetina opština, odnosno u velikom broju mesta, sve do 90-ih godina prošlog veka, vekovima živele mnoge pravoslavne porodice s prezimenom Bogdanović i sa slavom Đurđevdan. Možda je broj pokatoličenih Bogdanovića još i veći.
Kakvo je stanje u celini danas - osim podataka koje g. Ranko navodi o svojoj užoj porodici, o onima koji su preživeli i o malobrojnim povratnicima - nažalost, ne znamo.