VUJČIN
Gospodin Branislav Vujčin, već četvrt veka živi s porodicom u Nemačkoj, piše nam iz Franfurta u želji da o svom poreklu sazna više nego što je sam saznao. Rođen je u Bođanima, opština Bač, u Vojvodini, gde su se - iz Bačkog Brestovca, posle deobe imanja - doselili njegovi pradeda Vlada i prababa Jela, njihov sin Branko sa suprugom i maloletnim sinom Dušanom - koji će biti otac g. Branislava. Porodična slava je Sv. Georgije.
Osim porodice pradedinog brata koji je ostao u Bačkom Brestovcu i svog mlađeg brata Tomislava, ne zna više nikoga s prezimenom Vujčin.
Prezime Vujčić prvi put je zabeleženo u Čurugu još 1790. godine, pa u Gospođincima 1852, dok se Vujčin prvi put javlja u Mošorinu 1799. a u Čurugu i Đurđevu 1862. godine. Ove porodice mogle bi da budu poreklom od srpskog stanovništva koje se iz Like preko Slavonije iselilo u Bačku, na područje pripadale Vojne granice. U oblasti odakle su došli, inače, ima mnogo Vujičića i Vujčića, a najviše ih je, sve do kraja 20. veka, bilo u Korenici, Glini i Vojniću, kao i u Slavonskom Brodu.
Bački Brestovac je naseljen od 16. veka, ali u popisima stanovništva nema Vujčina, pa je verovatno da su se naselili znatno kasnije.
Prema podacima iz bečkih arhiva, austrijske vlasti su oko 1728. godine u oblast Vojne granice naselile veliku grupu Srba iz Banata - da popune posade u Šajkaškoj. Među njima se pominje Ignjat Vujčić, zastavnik u Senti. Od kraja 18. veka, međutim, i u Baču i u Bačkom Brestovcu prevladava doseljeno nemačko stanovništvo.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Postoji i mogućnost da su Vujčini u Brestovcu, odnosno Baču, bili nastanjeni mnogo ranije, čak i pre Velike seobe na samom kraju 17. veka.
Prema istorijskim podacima, Bačku već u prvoj polovini 15. veka zajedno sa svojim despotima i plemićima naseljavaju Srbi iz Raške, Rašani, prema latinskom - Rasciani, odnosno Raci - kako su ih nazivali Mađari. U jednom izveštaju papskoj kancelariji u Rimu, iz 1444. godine, navodi se da su "Bačka i Srem puni Bošnjaka, jeretika, i Rascijana, šizmatika, koji su protivnici vere katoličke".
Krajem 15. veka, i despot Đurađ Branković, koji je prešao preko Save posle pada Srbije pod tursku vlast, ima posede u Bačkoj. Isto tako i srpski plemić Miloš Belmužević i srpska vlastela Jakšići, kao i sitnije plemstvo, a na njihovim imanjima je, svakako, bilo mnogo zavisnih seljaka. U to vreme se zasniva i manastir Bođan, kao sedište bačkih episkopa 1478. godine.
Vujičića/Vujčića ima i u Raškoj i Bosni, pa nije isključeno da daleki koreni Vujčina dosežu i tamo, a neki tragovi vode i u oblasti kasnijeg plemena Cuca u Crnoj Gori.