Ivori zdravlja i dugovečnosti (1): Zamak u Homoljskim planinama
Malo ko u Srbiji nije čuo za gradić Petrovac na Mlavi, ali je i dalje malo onih koji poznaju prirodna bogatstva ovog kraja.
Svega devet kilometara od ovog grada nalazi se raj za dušu, Banja Ždrelo. Ime je dobila zbog naročitog položaja: nalazi se na samom ulasku u veličanstvenu Gornjačku klisuru. Ždrelo i njenu lekovitu toplu vodu najbolje poznaju sportski penjači, koji redovno posećuju penjalište koje se nalazi u ovoj klisuri.
Vrhovi masivnih Homoljskih planina, Mali i Veliki Vukan, okružuju i štite ovu banju, čak toliko da je otkriće same banje došlo slučajno. Pre oko četvrt veka, najpre se krenulo u potragu za ugljem. Istraživane su već postojeće naslage, a onda se došlo do neverovatnog izvorišta tople vode. Pored toga što je zbog svoje vreline isparavala, iz nje je dopirao neobičan miris, na pokvarena jaja, po kojem se zapravo poznaje sumpor.
Hemijske analize su to i potvrdile, kao i da temperatura vode Ždrela ne samo što iznosi oko 40 stepeni Celzijusa, nego može i da se pije. Rashlađena, pomaže veoma onima koji boluju od želudačnih bolesti. Onda su se osnivači banje dosetili da naprave idealnim boravak u njoj i tokom zime, tako što su gostima omogućili da se brčkaju u vreloj vodi koja se puši, a oko njih su predeli pokriveni snegom.
Banju Ždrelo od ostalih lečilišta u Srbiji izdvaja neobična arhitektura, koja se izvrsno uklapa u postojeće znamenitosti, kakva su, na primer, zaostali bedemi i kula nekadašnjeg srednjovekovnog grada Ždrelo. Tako je i sam turistički centar izgrađen po ugledu na stare zamkove.
Hotel bez krova
Do zamka u Ždrelu se došlo takođe slučajno. Kada su počela ulaganja u ovu granu turizma, mnogi građevinci i arhitekte su želeli da ostave lični pečat, pa su buknule prepirke oko brojnih predloga dizajna krova. Zatim je presečeno - krova neće ni biti. Usledili su brojni drugi potezi koji su doveli do ovako neobičnog rešenja. Zamak usred Homolja je, tako, ispao originalna i atraktivna ideja.