ZRNIĆ
Iz Subotice, gospođa Ljiljana Božinović, koja priprema rodoslov da ga ostavi unucima, moli da joj pomognemo u traganju za poreklom porodice njenog dede po majci, Zrnić, iz Mokrina, u Banatu, sa slavom Đurđevdan.
Budući da ne navodi odakle odakle su, kao kolonisti posle Prvog svetskog rata, došli u Mokrin, morali smo zaobilaznim putevima da utvrdimo gde sve ima porodica sa ovim, ne baš običnim, prezimenom.
U "Leksiku prezimena SR Hrvatske", iz 1976, našli smo, osim Zrnića, i porodice s prezimenima Zrno i Zrna, Zrnetić i Zrnčić, kao i Zrnec i Zrnc. A Zrnića je u to vreme bilo u opštinama Beli Manastir, Bjelovar, Virovitica, Vrbovec, Vukovar, Grubišno Polje, Delnice, Drniš, Đakovo, Zagreb, Karlovac, Kostajnica, Nova Gradiška, Ogulin, Osijek, Podravska Slatina, Rijeka, Sisak, Split, Slavonski Brod i Čazma.
Sa izuzetkom najjužnijeg Drniša, sva ostala mesta su na prostoru od Ogulina - gde nalazimo i selo istovetnog imena sa ovim prezimenom, Zrnići - pa do Baranje i Vukovara. Najviše ih je, znači, u Slavoniji, ali ih ima i u drežničkom kotaru, Baniji, i u Podravini i Posavini, kao i u Zagorju.
Gotovo istovetan je i raspored porodica sa onim navedenim sličnim prezimenima, kao što su Zrna, Zrno ili Zrnetić i druga, osim onih izrazito kajkavskog oblika kojih, naravno, ima samo u naseljima tog govornog prostora.
M. Radeka u "Karlovačkom vladičanstvu", u tu oblast spada i Ogulin, beleži samo Zrniće i to jedino sa slavom roditelja gospođe Ljiljane - Đurđevdanom.
I Đ. Janjatović - "Srpska prezimena u Bosni" - evidentira isključivo Zrniće, ali sa slavom Ilindan, u 11 parohija Bosanske Krajine, u još jednoj sa slavom Jovanjdan, dok Đurđevdan slave jedino u parohiji Piskavica, kod Banjaluke.
U Hercegovini nema nijedne varijante ovog prezimena, a u Crnoj Gori, konkretno - u Boki kotorskoj, ima Zrnovića koji su se 1693. godine iz Popova Polja, u Hercegovini, doselili u Pode, a Zrnojevića ima u Velikoj, za koje A. i V. Miljanići kažu da su starosedoci.
Gospođa Ljiljana piše da je u knjizi Zorana Petrovića "Selo Sakule, a u Banatu", naišla "na neki trag o Zrnićima". Naučnici J. Erdeljanović i D. Popović, međutim, u svojim knjigama u kojima navode podatke i o Sakulama, i Mokrinu, uopšte ne spominju Zrniće. Samo se u Šajkaškoj, u Prnjavoru, sreće prezime Zrnkov.
Na osnovu izloženog, može se reći da je najizvorniji oblik, u stvari, prezime Zrnojević, izvedeno od imena Zrnoje, kraće Zrno ili od nadimka Zrno, a potiče iz pograničnog kraja Metohije i crnogorskih Brda.