Narod uhapsio načelnika
Borba liberala sa radikalima oko opština u Srbiji se uoči izbora 1893. vodila isprva ispod žita, iako su radikali u svojim glasilima upozoravali: "Braćo, ne dajte opštine!".
Tako je bilo do Božića, a onda je vlada izgubila živce. Srbija je ponovo bila pred narodnom bunom.
Oko opština širom zemlje okupljale su se mase demonstranata. Tamo gde je policija bila vešta, uspevala je da ih ućutka. Ali, tamo gde su žandarmi bili uplašeni i zbunjeni, njihovi kapetani su zvali u pomoć vojsku, čiji dolazak, kako je pisao jedan sreski načelnik, "na seljake čini dobar utisak". Čete, naoružane do zuba, marširale su selima, hvatale najglasnije radikalske pristaše, vezivale i vodile u aps.
Kada su sukobi konačno eksplodirali, najgore je bilo u Dragačevu, "leglu" jednog od vodećih radikalskih tribuna, seljaka Ranka Tajsića. On je izdao naredbu svojim ljudima da se opštine moraju držati sve do izbora. U jednom dragačevskom selu narod je "uhapsio" sreskog načelnika, pa je vojska morala da ga oslobađa. Pet dana pred izbore, u selu Goračiću je pala i krv. Ministar policije liberal Stojan Ribarac bio je vešt političar. Dopustio je slobodu radikalskoj štampi, jer je znao da joj je domet među glavnim glasačima, nepismenim seljacima i sirotinji, ograničen. Zato je dobro procenio da su glavni agitatori Radikalske stranke učitelji. Tako je uoči izbora premešteno 774 učitelja s jednog na drugi kraj Srbije. Zbog izbornih manipulacija te školske godine ne samo što nije bilo normalne nastave, nego su i đaci ostali neocenjeni.