Hapšenje pobunjenika
Liberali su poništili rezultate lokalnih izbora u "crvenom" Kragujevcu, održane 1. novembra 1875. godine.
Kragujevac je postao poprište žestokih agitacija. Policija je odlučila da se zakaže zbor za ponovljene izbore, i to onda kad Topolivnica sa 600 zaposlenih bude radila, kako radnici ne bi mogli da stignu na zbor. Ali, glasanje je samo ponovilo trijumf "komunaca": 402 glasa za njih, samo jedan protiv!
Novinar i radikal Pera Todorović je opisao šta se dalje događalo: "U tom banda (orkestar) zasvira, i na ulici, u oduševljenom narodu koji je izleteo iz opštinske avlije, zaleprša se visoko crvena zastava sa belim natpisom "Samouprava".
Banda i crvena zastava pođoše napred, za njima se talasalo čitavo more oduševljenog naroda. To behu većinom ljudi srednjeg stanja i sirotinja." Uhode Milana Obrenovića su javljale da je razvijanje crvenog barjaka znak za pobunu u Gruži i Jasenici, a austrijski konzul je obavestio Beč da su oružane čete sa crvenom zastavom zauzele opštinu. Kao kolovođa bune pominje se i upravnik Topolivnice, major Sava Grujić, prijatelj Svetozara Markovića. Crvena zastava je najviše razjarila vlasti, a nije se tu našla slučajno.
Naručio ju je Pera Todorović, koji je bio i osnivač Narodne radikalne stranke. Rodom iz Jasenice, u kraju pobunjenika Miloja Đaka, voleo je da ide vlastima uz nos. Ipak, ni on kragujevačku paradu nije zamislio kao kao bunu protiv vlasti, nego samo da joj napakosti. Ali, događaji su se otrgli kontroli. Uhapšeno je tridesetak pobunjenika, i Todorović kao kolovođa. Na suđenju, svoju odbranu je počeo čuvenim uzvikom: "Ja ovde ne ustajem da se branim, ja ustajem da tužim!"