Ćeha
U želji da saznaju svoje poreklo pisala nam je porodica Ćeha iz Švedske, iz grada Helsinborga. Kažu da su tu došli iz Sarajeva, a da im je rodbina poreklom iz malog mesta na dvadesetak kilometara od Čajniča, Krivače, podno Zaborka, sada u Republici Srpskoj.
Porodična krsna slava im je Sv. Đorđe. Poznato im je da Ćeha ima još i u selu Kranjčevići kod Rudog, a puno ih je iseljeno u Kanadu.
Kako kažu, čuli su da su promenili prezime u Ćeha kako bi izbegli poturčivanje, a pre toga su se prezivali Vukomanović i interesuje ih koliko je ova priča verodostojna.
Među srpskim prezimenima u Bosni s kraja 19. veka nema ovog prezimena, ali postoji duža varijanta iste osnove, a slava je ista: prezime Ćehajić na Glasincu kod Rogatice.
Inače, na samom Glasincu, u Nepravdićima, ima Ivan-Ćajića, takođe sa slavom Đurđevdan i smatraju se Bosancima. Neki dalji predak je bio u najmu kao ćaja (predvodnik) stočara kod nekog muslimana, a po drugom predanju jedan od predaka zvao se Ivan i bio je pod Turcima knez, pa su se po njemu nazvali zapravo Ivan-Ćajići, skraćeno od Ivan-Ćehajić, budući da su naši stari nerado koristili glas h.
Živeli su u Mjedeniku (u zaseoku Bogovići). Sve ih je, osim jednog dede i babe, pomorila kuga, pa je ovo dvoje pređu u Bogoviće. Kuća se opet napuni, ali ponovo izbije kuga i sve pomori, osim dede Jova. On je prešao u Nepravdiće gde im je bila stoka. U jednom zapisu o selu Snagovu kod Zvornika postoji beleška o familiji Ašćerića koji su se zvali i Ćajići, po jednom pretku koji je bio "kramar, ćaja nad čobanima".
U mestu Korita, u oblasti Visokog, u srednjoj Bosni, postojala je i izumrla (nije ih bilo već sredinom 20. veka) muslimanska familija Ćehajići. Bili su poreklom od Trebinja, ali ih ima, kao starosedelaca, takođe muslimana, u Monjarima i u Tušnjićima, Visokom i Bukovlju. Neki od njih su se prezivali Sulejmanović, u Visokom, a drugi Ćajić (Čajić), u Čifluku.
Interesantno je da blizu Čajniča teče reka Će(h)otina, desna pritoka Drine. Da li su po njoj Ćehe dobile ime ili je ona, kao rečna dolina i zimovnik za stoku, nazvana po njima, ostaje da se istraži, kao i njihov veza sa Vukomanovićima.