Prvi bioskop otvoren u kafani
Ne pamti se da je ijedan ozbiljniji kafedžija u Valjevu pao pod stečaj ili da mu je propao posao. Izuzetak je bio samo poznati advokat Ljuba Radovanović.
Polovinom 19. veka, kada je u varoši popisano 55 kafana, držao je dve sa konacima.
Međutim, u aferi sa lažnim obligacijama, poznatoj kao Ubski kaiš, Radovanović je zaradio robiju, a malo pošto je pušten na slobodu, ponovo je uhvaćen zbog atentata na Mihaila Obrenovića i streljan sa ostalim zaverenicima.
Koje su opasne koverte
|
U to doba Valjevo je dobilo prve otmenije hotele, "Grand" i "Sekulić". Iako su vlasti razvrstale gostionice prema klasama, Valjevci su imali sopstvenu kategorizaciju.
Bilo je mesta u koje čovek od ugleda nikada ne bi zašao, a bilo je i gazda koje nisu bilo koga puštale u lokal. Tako je Buca, kafedžija kod "Granda", nepoželjnim mušterijama još sa vrata vikao: "Nije tu onaj koga tražiš!".
Kafane su se delile i prema stranačkim naklonostima. Znalo se da je "Zlatibor" radikalska kafana, a da su se u pivnici "Srbija" okupljali članovi Demokratske stranke.
Sedeći pred svojom kafanom radikali su neprestano ujedali demokrate, ali im ni ovi nisu ostajali dužni. Još se pamti kako je advokat Andra Miladinović sedeći pred "Srbijom", preveslao svog kolegu iz "Zlatibora".
Taj, radikalski advokat je više puta menjao političko ubeđenje i članske karte, pa mu jedne večeri viče čika Andra: "Gde si sada, zlaćana čelenko?" Onaj iznenađen, ali vraća loptu. A čika Andra nastavlja još glasnije, tako da ga čuju i gosti obe kafane i prolaznici: "Kad su ono Turci terali starog Vujadina u prokleto Lijevno, na glavi mu je bila zlaćana čelenka, baš čelenka od suvoga zlata. Okreće se na sve četir' strane, okreće se kako vetar duva!".
Samo jednom su ove kafane sarađivale, i to kada su u Valjevu gostovali čuveni šabački muzičari Cicvarići. Saobraćaj nije išao ulicom Vojvode Mišića do ponoći, jer je nasred puta postavljen sto sa muzikantima, tačno između "Zlatibora" i "Srbije".
Pred svakom su se okupile mušterije, a muzika je svirala svima, i svima uzimala bakšiš. "Srbija" se prva modernizovala, pošto je 1910. njen vlasnik Tiosav Blagojević montirao prvi stalni bioskop u Valjevu. Kasnije je bioskop radio i u hotelima "Sekulić" i "Central", dok su u "Grandu" izvođene i pozorišne predstave.