Karađorđe na filmu
Kada su 1911. godine u kafani Koloseum odlučili da pričvrste stolice za pod, bio je to znak da je bioskop u Beogradu spreman da postane stalni.
Dok je još bilo malo bioskopskih sala u Beogradu, vlasnici kinematografa pomagali su se međusobno razmenjujući filmsku traku. Šegrt trči od sale do sale, donosi i odnosi kutije s rolnama, a kad zakasni ili se kutije izmešaju, vlasnik istupi pred publiku s unapred smišljenim izgovorom:
- Poštovana publiko! Film za koji je objavljeno da će se večeras prikazati - nije stigao! Desio se sudar vozova, pa ćete gledati jednu šaljivu igru koju čuvamo u zlatnoj rezervi!
Veliki preokret se dogodio se kada je Svetozar Botorić, prvi filmski producent na Balkanu, poklonio Beogradu prvi stalni bioskop, koji je otvoren u hotelu Pariz. Botorić je u pomoć pozvao francuskog snimatelja Luja de Berija koji je snimio oko 20 reportaža, a i veći broj filmova iz balkanskih ratova. Uz Francuza, Botorić je angažovao i poznatog srpskog glumca i reditelja Čiča Iliju Stanojevića.
Ratni filmovi
Prvi svetski rat prekinuo je razvoj kinematografije u Srbiji. Ipak, Dragiša Stojadinović je snimao za vreme odbrane Beograda a zatim i na Solunskom frontu, zajedno sa oficirom Mihailom Mihailovićem Afrikom.
Tek u današnje vreme u Filmskom arhivu u Austriji pronađen je veliki deo Botorićeve kinematografske zaostavštine za koju se smatralo da je zauvek izgubljena. Među tim filmovima su pronađena i dva filma koji se smatraju prvim srpskim igranim ostvarenjima: "Život i delo besmrtnog vožda Karađorđa", kasnije nazvan samo "Karađorđe", kao i "Ulrih Celjski i Vladislav Hunjadi", oba iz 1911. godine.
Od te prelomne godine filmove su počela da prikazuju i čuvena braća Savić, vlasnici Modernog bioskopa, zatim vlasnik bioskopa Kasina Đoka Bogdanović od 1913. koji je angažovao ruskog snimatelja Samsona Černova.
Fond Bogdanovića predstavlja jedini celoviti fond srpskih filmova pre Prvog svetskog rata. Od 1913. bioskop Kolarac vode braća Cvetković. Do Prvog svetskog rata u Beogradu je otvoreno 18 stalnih bioskopa. Uskoro su stalne bioskope dobili i Novi Sad, Sombor, Smederevo, Požarevac, Šabac, Negotin, Gornji Milanovac, Leskovac, Paraćin, Prokuplje, Valjevo, Kragujevac, Subotica, Vrnjačka Banja i Jagodina.