Bogorodičina crkva iz 14. veka: Zadužbina vlastele
Na vojnom putu koji je u davna vremena povezivao Pirot sa Vidinom, u selu Donja Kamenica kod Knjaževca, još stoji Bogorodičina crkva. Podignuta je u prvoj polovini 14. veka kao zadužbina nepoznatog bugarskog vlastelina ili neimenovanog sina bugarskog cara Mihaila Šišmana koji je poginuo u bici na Velbuždu 1330. protiv srpskog cara Dušana.
Živopis crkve su radila dva majstora i on je tematski veoma raznovrstan. Ktitor crkve je naslikan na zidu gornjeg sprata priprate i u prostoru pevnice. Na prvoj kompoziciji je i njegova porodica, žena sa kćerkom i sinom, dok je u pevnici naslikan sa sinom i bratom. Ličnosti u ovoj crkvi su prikazane sa izvrsnim osećajem za detalj, pa se ističu nakit ktitorove žene sastavljen od dijademe, ogrlice i minđuša, kao i renesansna odeća i široki masivni pojasevi sa zlatnim kopčama kod muškarca.
Ciklusi scena iz života Svetog Nikole i svete Petke su živopisani u kulama zvonarama i na spratu, dok je prizemlje ukrašeno freskama vladara i svetih ratnika koji naporedo zagrljeni jašu.
Pored ktitorskih portreta umetničku vrednost imaju i kompozicije sa portretima vladara. Natpisi govore da je reč o despot Mihailu, sinu cara Mihaila, i o njegovoj supruzi Jeleni. Prikazani su i sveci, stradanja Hristova i veliki praznici.
U oltarskom delu je prikazana Bogorodica sa Hristom i anđelima, kao i Poklonjenje arhijereja. Bogorodičina crkva je obnovljena 1958. godine, ali je tek tridesetak godina kasnije stavljena pod zaštitu države, kao spomenik kulture od velikog značaja.
Dijadema u nekropoli
Bogorodičina crkva kod Knjaževca je u središtu nekropole, koja je nastajala od 14. veka, i imala čak 70 grobova. Pokojnici su polagani u rake po starim hrišćanskim običajima u smeru istok-zapad, sa glavom na zapadu. U ovoj nekropoli pronađen je i vlastelinski nakit, bronzana dugmad i dijadema od zlatnih pločica.