KUMBARA
Po molbi porodice Kumbara iz Melburna koja je poreklom iz Nove Topole kod Gradiške, a slavi Sv.Jovana Krstitelja, saradnici "Vesti" su istražili njihove korene.
Među "Srpskim prezimenima u Bosni" Đ. Janjatovića nailazimo i na prezime Kumbara i to samo u dve eparhije Gradiške - Gradiška-Laminačka i Junuzovci. I slave Jovanjdan!
U susednim oblastima ovog prezimena gotovo nigde nema. Postoji jedino kao prezime Kumbare/Kumbarići kod muslimana u Visočkoj nahiji o kojoj piše M. Filipović. Nastanjeni su u mestima Trnovci, Bulčići, Visoko, Zbilj i Grajani. Prema predanju, poreklom su od Užica, gde su, navodno, došli iz stare Hercegovine.
Reč kumbara je persijskog porekla i značila je vrstu starinske granate, bombe ili sam top koji izbacuje kumbare. U rečniku "Turcizmi u srpsko-hrvatskom jeziku" A. Škaljića navodi se stih iz narodne pesme: "Iz kuduza topa velikoga, što kumbaru u gradove baca." Ova reč je kod nas stigla preko Turaka u ovom značenju, mada u persijskom ona znači i mali ćup, ćupić.
Ako se prisetimo topova srpskih ustanika u 19. veku, videćemo da su bili u obliku dugih ćupova koji su se punili kuglama i palili na fitilj. Ustanici su ih pravili i od drveta, a Turci, Austrijanci i drugi uveliko ih izlivali od metala.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
|
Moguće je da su preci Kumbara bili ili tobdžije ili majstori oružari. To je samo jedna pretpostavka.
Druga je da vode poreklo iz Boke, hercegnovskog primorja, gde postoji mesto Kumbor, gde je mestu u srednjem veku, u vreme vlade Balšića, postojao grad-tvrđava Vrbanja. Nije isključeno da su Turci neku familiju iz ovog mesta, vičnu izradi ovakvih topova, Turci poveli na silu sa sobom u dalja osvajanja, sve do Bosanske krajine, a onda ona po svom zanimanju ili bivšem rodnom kraju dobila prezime Kumbara.
I danas u Kumboru, kod Herceg Novog, postoje dve familije koje slave Sv. Jovana Krstitelja i od čijih bi predaka mogli da potiču i preci naših čitalaca. To su Dabižinovići, iz Orahovca u Boki, i Vidovići, poreklom iz Risna u ovoj oblasti.
Druga je pretpostavka da je reč kumbor nastala od mletačkog naziva za predgrađe - konborgo.