TOMIĆ
Po molbi porodice Tomić iz Beočina koja slavi Aranđelovdan, saradnici "Vesti" su istražili njihove korene.
Postoje Tomići cincarskog porekla iz Kostura i Moskopolja koji su doseljeni u Vojvodinu.
Naše je mišljenje da su oni najstarije srpsko stanovništvo s juga Balkana i da su ime Cincari dobili jer su bili najpre pogrčeni, a onda, kada je rimska država vladala Balkanom, primili provincijski latinski i prozvali se Romanima odnosno Ar'manima kao što su se i izvorni Heleni (Jelini, za nas i ostale - Grci), nazivali Romejima, državljanima Romejskog carstva.
Ubrzo po preseljenju u Srbiju i Vojvodinu (tada Austriju), Erdelj i Vlašku, pa i Rumeliju, oni su, među većinskim srpskim stanovništvom, ponovo počeli da se osećaju Srbima.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.
|
Pošto smo Tomiće naših čitalaca pronašli u Pivi, a iseljene u Jadar u selo Zajaču još u 18. veku, pretpostavljamo da su odatle i poreklom, a da su u ovaj rudom bogati kraj došli kao rudari ili, pre, zanatlije.
Takođe smo pronašli Tomiće u Bukoru, u Valjevskoj Tamnavi. Oni su se doselili ovde iz Azbukovice sredinom 18. veka, a slave Aranđelovdan.