DEVETAK
Po molbi porodice Devetak iz Minhena koja je poreklom iz Ljubina kod Dvora na Uni a slavi Sv. Georgija, saradnici “Vesti“ su istražili njihove korene.
Sama reč devetak, u Vukovom "Rječniku", znači čitluk, spahijski posed, odnosno njegov deveti deo.
Dakle, izvesno je da je reč nastala u tursko vreme, što znači da su vaši preci imali "devetak", deveti deo čitluka na korišćenje.
U "Karlovačkom vladičanstvu" M. Radeke zabeleženo je prezime Devetak kao pravoslavno, sa slavama Đurđevdan i Nikoljdan, ali i kao rimokatoličko.
Na žalost, o poreklu Devetaka kod njema nema bližih odrednica. Jedini trag su toponimi i to preko Glasinca i Visokog, pa prema Bosanskoj krajini i Baniji. Pošto ih nigde drugde nema pre Banije, može se zaključiti da su prezime dobili po jednom od toponima kraj kojih su prebivali na svojim seobama.
Tako su preko visoravni Glasinca prelazili stočari u svom kretanju u ravničarske predele oko Save, a mnogi se tu i trajno zadržavali. Zasigurno možemo da kažemo da se ove porodice ne javljaju tek s početka 20. veka, već su vekovima išle ovim stročarskim putevima i poodavno poznavale ovaj teren. Moguće je da su neke od njih ranije dobile nadimak Devetak, po istoimenom toponimu, a potom se iselile preko Posavine, gde su doterivale stoku na zimsku prehranu, ili na Baniju.
Moguće je da su njihovi stočarski putevi išli i preko centralne Bosne, jer u selu Donja Zgošća i u Maurovićima postoje vrela Devetak, a i istoimeno selo kod Tuzle. U Maurovićima ima srpskih porodica koje slave Đurđevdan - Toholji, Stojančevići i Mićanovići, i Nikoljdan, slavu Devetaka - Cvijetići, Radulovići, Jošići, Topalovići i Koprivice.
Bez detaljnijih istraživanja zaista ne bismo mogli preciznije da odredimo poreklo i ranije prezime familije Devetak.