MUHAR
Po molbi porodice Muhar iz Beča koja je poreklom iz Pazarišta, saradnici "Vesti" su istražili njihove korene.
Stj. Pavičić zaista nalazi u austrijskim popisima još 1712. godine zabeležene Muhare, u Stanišiću i Pazarištima kao ogranak plemena Krmpota, ranije pravoslavnih Srba iz Bosne.
Navodi se da su se doselili iz oblasti oko Kupe, gde su zapisani Petar Muhar, sa šestoro čeljadi, nastanjen na Muharevom Brijegu, i Jure Muhar, sa 11 čeljadi, u kraju zvanom Kalinovača. Petra Muhara spominje i austrijski istoričar Karl Kazer u "Popisu Like i Krbave 1712. godine".
U "Plemenskom rječniku ličko-krbavske županije", R. Grujić je evidentirao Muhare pred Prvi svetski rat u 30 domaćinstava - u mestu Ondić u Udbini, u Rudopolju (Bruvno) i ubedljivo najviše u mestu odakle potiče i deda našeg čitaoca Vid Muhar, Donje Pazarište, 21 domaćinstvo. Kao ni za ostale familije ne navodi koje su bili veroispovesti.
B E S P L A T N OIstražite svoje prezime
Poštovani posetioci sajta, |
U "Leksiku prezimena SR Hrvatske" (1976), ubeležene su porodice s prezimenima Muhar u naseljima odnosno opštinama Bjelovar, Varaždin, Virovitica, Garešnica, Gračac, Grubišno Polje, Delnice, Donja Stubica, Đakovo, Županja, Zagreb, Karlovac, Knin, Križevci, Kutina, Našice, Nova Gradiška, Novska, Osijek, Otočac, Perušić, Slavonski Brod, Čazma, Čakovec, Sisak, Slavonska Požega i Split, i Muharić u opštinama Varaždin, Đakovo, Križevci i Slavonski Brod.
Kao Srbi, pravoslavni, postoje i familije Muharam, u selima Dvorište i Kostajnica kod Dubice koji slave Sv. arh. Stefana, i Muharemović, sa slavom Srđevdan, u Mokrom kod Sarajeva. Jedino je u Popovu polju ostala uspomena na nekadašnju porodicu Muarice, iseljene iz Zavale zbog kuge, u toponimu Muareva LJut, skraćeno Mareva LJut.
I ovo je prezime je, dakle, zagonetno. Vuk, u "Srpskom rječniku" ima reči mu(h)ar, odnosno mu(h)arica, kao nazive jedne vrste žitarice. Otud bi mogao doći i Muhar, kako se zove jedan kraj nekadašnje periferije Zemuna. I onda, ako se setimo da ima prezimena Ovsenica/Opsenica, Prosenica, Ječmenica, Zobnenica, neki davšanji predak je mogao dobiti nadimak i po ovoj muari.