KOPANJA
Po molbi porodice Kopanja iz sela Lubovo u Republici Srpskoj, koja slavi Sv. Nikolu, saradnici “Vesti“ su istražili njihove korene.
Kopanjići odnosno Kopanje u Pounju, poreklom su iz Dalmacije, odakle su se doselili pre bune bosanskih begova, krajem prve polovine 19. veka, a navodno su iz familije Stojana Jankovića.
Sadašnje prezime nije teško objašnjivo. Ranije posuđe naših i drugih ljudi od davnina, ako nije uzimano od prirodnih plodova (tikva, kora i sl), bilo je pravljeno ili od gline, pa sušeno i pečeno (prethodno eventualno gleđosano) ili dubljeno, "kopano" u mekom drvetu.
To kaže i sam naziv jedne od najstarijih takvih drvenih posuda - kopanja. Kao što se i najstariji čun iskopan u deblu naziva kopanica, a drvorezbarsko umeće u staroj Srbiji - kopaničarstvo. Tako je kopanja, u Dalmaciji i današnjoj Makedoniji, nekom pretku postala nadimak, a onda i prezime.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljevič-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Krajem 19. veka Kopanja je bilo u nekoliko naselja banjalučke parohije, kao i u parohijama Gerzovo, Glamoč, Graci (kod Ključa) i Kukulje (kod Gradiške).
U svim naseljima su slavili jedino Sv. Nikolu. Kopanje su, svakako i Kopanjići, u Rujnici kod Bihaća, koji takođe slave Nikoljdan. Kopanovići iz Tešnja sigurno nisu, ne samo što im je slava Sv. Luka, već i što je to prezime stvoreno od druge osnove.