MAŽIBRADA
Po molbi porodice Mažibrada, rodom iz Kistanja kod manastira Krke, a koji slave Svetog Andriju (13. decembar), saradnici “Vesti“ su istražili njihove korene.
U župi Popovo, u Hercegovini, u vreme župana Bogdana (1313. godine) knez je bio Mužibrad (Mužbrat) Slavomirić.
U staroslovenskom jeziku, postojali su, kao kod Francuza i danas, nazali, nosni samoglasnici, a jedan od njih je bio nazalno o. U procesu razdvajanja slovenskih jezika, taj glas se raznoliko razvijao: u poljskom se zadržao s prvobitnim izgovorom, a u drugim se slivao u o, u, a... pa je izgovor nekih reči s tim glasom počeo da se razlikuje od jezika do jezika.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljevič-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.
|
Ruka je i roka, raka i r'ka, a tako je bilo i rečju muž (oženjen, odrastao čovek). Izgovor kao a prevladao je u istočnom delu najjužnijeg starog srpskog dijalekta (od 1945. je to usvojeno u književnom makedonskom jeziku), pa je muž tamo - maž. I ime Mužibrat (Mužibrad) se izgovara Mažibrat (Mažibrad).
A kad su ti južni Srbi, stočari, stigli u dinarsko područje, familija Mažibrad je na kraj prezimena, po svojoj privatnoj etimologiji, dodala a i postala Mažibrada.
Naime, pošto je vremenom bilo zaboravljeno, oni su izvorno značenje korena svog prezimena (maž), pretočili u maže, od glagola mazati. Tako su stvorili novu kovanicu koja znači nekoga ko "maže bradu", odnosno Mažibrada.