VELEMIR
Gospodin Rajko Velemir, iz Trira,u Nemačkoj, zainteresovan za poreklo svog prezimena, piše da potiče iz Banatskog Despotovca, Zrenjanin. Otac mu se posle Drugog svetskog rata doselio u Banat iz sela Rilići u opštini Kupres. U ovom Despotovcu žive još dve porodice Velemir, iz sela Baljci.
Među prezimenima u Bosni zabeleženim u šematizmu Srpske pravoslavne crkve pod kraj 19. veka, nema prezimena Velemir, već samo Velimir i Velimirović. U oblasti Kupresa - u Vukovskom, Ravnom i Zborištu, kao i u Travniku - Velimiri slave Đurđevdan, a u Krminama, Banjaluka - Sv. Jovana Krstitelja. Ovu slavu imaju i Velimirovići u selu Boljanić, kod Maglaja.
Velemire, međutim, i to samo njih, samo po jednu porodicu u mestima Rilić, Donje i Gornje Ravno, navodi B. Milojević, u monografiji "Kupreško polje". Zabeleženo je da su poreklom od Baljaka, u Oputnim Rudinama u Staroj Hercegovini. Slave Sv. Đorđa. "Na Kupres" su se doselili početkom 19. veka, što se vidi iz toga da je njihov predak zapamtio kugu koja je u ovom kraju izbila u prvih desetinu godina tog veka. Dodaje da se "desetak Velemira" pre okupacije Bosne i Hercegovine od strane Austro-Ugarske odselilo se prema Travniku i Sarajevu.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Tragajući za Velemirima u Baljcima, pronašli smo selo Baljke i sa veoma zanimljivom istorijom, ali ne i Velemire. Oni su se očigledno iselili ili promenili prezimena. Ovde i danas ima potomaka starih Pilatovaca, u istoimenom naselju u Rudinama, sa prezimenima Komlenović, Grubačić, Kukić, Šutonja, Sikimić i Radovanović. Svi slave Đurđevdan. Veliki deo se iselio u Hercegovinu.
Značajno je da je na prostoru "Karlovačkog vladičanstva" - Lika, Banija, Kordun - pre poslednje decenije prošlog veka bilo i Velemira i Velemirovića, kao i Velimira i Velimirovića. Slavili su Sv. Ignjatija Bogonosca i Sv. Nikolu - Velemiri i Velimiri, Velemirovići - Petrovdan i Nikoljdan, a Velimirovići - Sv. Velikomučenika Stefana i Sv. Časne Verige. Ali, Sv. Jovana i Đurđevdan - niko od njih.
Iz ovih primera je jasno da su sva navedena prezimena (Velemir, Velimir, Velemirović i Velimirović) istog korena, od imena koje se još od srednjeg veka - kako kaže M. Grković - javlja i kao Velemir i kao Velimir. Niko, međutim, nije utvrdio koje je od njih starije.
G. Velemir nije napisao koju slavu slave ili su slavili njegovi preci, pa mu ostavljamo da je sam pronađe u navedenim varijantama.