MITROVIĆ
Iz Beograda, gde se rodio 1972. godine, javlja nam se g. Miroslav Mitrović. On je izrazio želju da sazna nešto više nego što je ono malo činjenica koje zna o sopstvenom poreklu. Jedna od tih činjenica je da su njegovi preci poreklom iz Pirota, gde je prema priči koju je čuo od svog oca, njegov deda Tasa imao fabriku cigareta iz koje se kasnije razvila Duvanska industrija u Nišu. Kaže da prezime nije menjano, kao ni slava. Oduvek su slavili Sv. Nikolu, ali kao mrsnu slavu a to činili su činili i ranije jer su Turci, kako je čitaocu objasnio njegov deda Tasa, otimali ljudima (Srbima, hrišćanima) ribu, pa su bili primorani da odustanu od posne slave. Pita nas da li znamo nešto o crkvi u Crnoj Gori u kojoj se beleže svi Mitrovići gdegod se rode ili žive. Taj podatak je čuo od jednog prijatelja koji se preziva Mitrović i koji je tamo pronašao dosta svojih predaka.
Možda nismo pozvani, ali podatak o slavljenju Sv. Nikole treba prokomentarisati s obzirom da je deo tradicije srpskog naroda, a ne samo pitanje religije. Ova slava se, naime, praznuje 19. decembra, u vreme šestonedeljnog božićnjeg posta i u skoro svim krajevima srpskog etničkog prostora je uobičajeno, a tako nalaže i pravoslavna vera, da se za nju spremaju posna jela (koja isključuju sve masnoće, pa i mlečne).
No, jedno je socijalni, a drugo verski momenat u slavskom ritualu. Koliko je nama poznato, već u vreme deda Tase je, u gradskoj sredini, počelo da se odstupa od ovog propisa odnosno zabrane, prvenstveno iz želje da se i na taj način pokaže ekonomska i društvena moć jedne ugledne porodice pa su se, uz posna, spremala i mrsna jela, pogotovo pečenica.
Drugi momenat je bio da su neki domaćini smatrali da čine čak veću počast svetitelju i svojim gostima ako je slava bogatija, odnosno mrsnija.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta, Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com.
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada.
Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom. Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Što se tiče crkve u kojoj se beleže "svi Mitrovići", treba reći da zaista postoji crkva Sv. Nikole u manastiru Praskvici iznad Budve u kojoj se beleže Mitrovići jer je ona na teritoriji ovog plemena ali samo oni koji se rode, venčaju ili umru u njenoj okolini a ne svi pojedinci ovog prezimena iz drugih krajeva i drugog porekla.
Prvi put se Dmitrovići, kasnije Mitrovići ovde beleže 1413. godine u povelji koju je manastiru izdao zetski vladar Balša III koji je i podigao ovu crkvu zajedno sa vlastelom paštrovskih plemena od kojih su jedno bili i Dmitrovići/Mitrovići. Sam manastir je zasnovan još u 11. veku, sa tadašnjom crkvom Sv. Trojice.