KOMADINA
Iz Nemačke, iz Kelkhajma, gde živi poslednje četiri decenije, obraća nam se g. Vukašin Komadina. Kaže, između ostalog, da potiče iz mesta Tušilović kod Karlovca u Hrvatskoj i da im je porodična slava Sveti Nikola. Prema porodičnom predanju, njih je "naselila carica Marija Terezija iz BiH 1914. da brane Hrvatsku od Turaka...", a čuo je da i drugde u Hrvatskoj i u Bosni ima Komadina sa drugim slavama.
Pre razmatranja o geografskom razmeštaju porodica ovog prezimena, uputno je reći da ono potiče od reči "komad" koja je grčkog porekla, a primili smo je još u doba Vizantije, pa se odomaćila. U Crnoj Gori je ostala u izvornijem obliku kao "komat". Tokom vremena postala je prezime koje ima naš čitalac, ali i porodice Komad, te Komat i Komatina, u Staroj Crnoj Gori.
U Bosanskoj Krajini ima porodica sa prezimenom Komadina i to sa nekoliko različitih slava od kojih su "istokršnjaci" našeg čitaoca, dakle, sa slavom Sv. Nikola, nastanjeni u parohijama Glinica (Krupa), Demirovac i Međeđa (Dubica) i Kaoci kod Prnjavora i moguće je da su se iz tog pravca naselili oko Karlovca, ali njihovo poreklo nije iz Bosne, koja je samo jedna njihova etapna stanica.
R. Grujić u "Plemenskom rječniku ličko-krbavske županije" je Komadine zabeležio u 14 domaćinstava u sledećim mestima: Lokmer Selo (Brinje), Mutilić (Udbina), Mali Kut (Jezerane), Perković Selo (Brinje), Senj i Vaganac (Ličko Petrovo Selo). M. Radeka ("Gornja krajina/Karlovačko vladičanstvo") spominje Komadine kao srpske pravoslavne porodice sa više različitih slava, a među njima i "nikoljštake".
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Statistika nekadašnje Hrvatske je zabeležila Komadine u velikom broju opština. Najbrojniji su bili u Primorju i ostrvima, zatim Kvarneru i zaleđu, gde se svakako radi o pokatoličenim i pohrvaćenim porodicama a ima ih i oko Ogulina, na Baniji i Županji, kao i duž Slavonije. Tako su brojni u mestima oko Crikvenice, Splita, Šibenika, Zadra, dok su na ostrvu Rabu u mestu Vlašići brojno najviše zastupljeni. Ima ih u Rijeci, ali i u Drežnici i okolini, kao u i oko Ogulina i Vojnića, i kod Županje.
Interesantno je da ih je u i oko Karlovca bilo vrlo malo, dok se Tušilović ili, tačnije, Tušilovički Cerovac kod Karlovca, koji navodi naš čitalac, prema spomenutom popisu stanovništva, više ne spominje kao rezidualno mesto Komadina.
U Imotskom i selima oko ovog mesta porodice Komadina nisu zabeležene, ali nije isključeno da ih ima u delu Imotskog Polja. Komadine vode poreklo ili iz Crne Gore, u koju su došli iz Hercegovine ili, pak, obrnuto. U Mostaru su bile poznate i pravoslavne i muslimanske porodice sa ovim prezimenom još od 19. veka. Doneli su gradu prve električne centrale i mostove, borili se protiv austrougarske vlasti i davali gradonačelnike Mostara.