ŠUPUT
Iz Sombora nam piše gospodin Damir Šuput koji je "prijatno iznenađen mogućnošću da svako sazna poreklo svoje porodice i to još besplatno". Njegova porodica je kolonizovana u Vojvodinu 1922-1923. godine, kad se čitaočev deda, kao solunski dobrovoljac, doselio iz Like u selo Rastina kod Sombora.
U Lici su njegovi preci živeli u selu Šegovac kod Korenice. Krsna slava im je Sv. Jovan Krstitelj, a koliko je našem čitaocu poznato, Šuputa ima i u Bosni, svuda po Srbiji (posebno u Vojvodini kao novijih naseljenika) i širom sveta. Od dede je čuo da su se njihovi preci doselili negde iz Crne Gore ili Hercegovine, pa ga zanima odakle oni zaista vuku svoje korene.
U Lici je, prema podacima Radoslava Grujića ("Plemenski rječnik ličko-krbavske županije"), početkom Prvog svetskog rata (1915), bilo Šuputa u 48 domaćinstava i to uglavnom oko Korenice u Priboju, Ponoru, Šeganovcu, Klašnjici, Bjelopolju i samoj Korenici, kao i u Ličkom Petrovom Selu i selu Željavi, kao i nešto severnije u Vrhovinama, u selu Babin Potok. Prema Milanu Radeki ("Gornja Krajina / Karlovačko vladičanstvo"), na prostoru Like, Banije, Korduna, Krbave, Kapelskog i Gacka, porodice Šuput su samo pravoslavne vere i srpske nacionalnosti i slave isključivo Sv. Jovana Preteču i Krstitelja (20. januara).
U nekadašnjoj Hrvatskoj, u okviru SFRJ, do poslednjih ratnih dešavanja (prema "Leksiku prezimena SR Hrvatske", iz 1976), Šuputa je bilo u dvadesetak opština i tridesetak seoskih i gradskih naselja kako u Lici, tako i u Centralnoj Hrvatskoj i Slavoniji. Najbrojniji su bili oko Korenice u Šeganovcu (u kome je bilo čak 66 osoba ovog prezimena), Jezercu, Klašnici, Vrelu i Željavi, ali i u Zagrebu, Osijeku i Iloku.
Gospodin Damir kaže da ih ima i u Bosni, što je sasvim tačno; doduše, krajem 19. veka ih je bilo jedino u parohiji Hadrovci kod Sanskog Mosta a slavili su Sv. Nikolu. U Pounju su kasnije zabeleženi u mestu Papari, na boljevačko-željavskoj terasi, između dve rečice. Naš "izvor" kaže da su se tu doselili iz Like posle okupacije Bosne i bili su naseljeni u tri kuće. Slave Jovanjdan. Doselili su se iz Prijeboja pod planinom Kapelom.
U raznim drugim krajevima u Bosni ima nekoliko prezimena sa istom osnovom: Šupljak, Šupka, Šupić ali svi slave različite slave. Porodica nekih od ovih prezimena ima i u Hercegovini i slave Nikoljdan, što bi moglo da ukaže na bosansku granu Šuputa "nikoljštaka", poreklom iz Rasna, od čije se grane jedan deo pokatoličio (naravno, kasnije, i pohrvatio) "ulaskom" u Krešiće.
Etimološka analiza ovog ne baš običnog prezimena - za koju nam treba još dosta rada i vremena jer se ukazuje nekoliko mogućih rešenja - verujemo da bi dala konačan rezultat pravog porekla Šuputa.