Arije nadjačale ratne trube
Iako su od polovine tridesetih godina u Evropi već mogle da se naslute ratne trube, koje će uskoro grunuti punom snagom, u Šapcu tog doba, čini se, nikada se više nije sviralo i pevalo.
U zimu 1935. Šapčani su ugostili dragu braću sa severa Kraljevine Jugoslavije Zagrebački kvartet koji im se predstavio delima Maneta Jarkovića Dubrovčanina, kompozitora iz 18. veka.
Nestašica klavira
|
Narodni univerzitet Šabačke narodne knjižnice i čitaonice je polovinom iste godine priredio umetničko veče posvećeno poznatoj Pučinijevoj operi "Manon Lesko".
Predavač je bio Svetislav Petrović, profesor iz Beograda, a primadona Liza Popova je pevala glavnu ariju iz te opere.
Priredbu su uskoro održali i muzičari Narodnog pozorišta iz Zagreba, a Šabački glasnik je doneo laskave ocene i gostima i organizatoru: "Narodni univerzitet nije pogrešio što nam je omogućio ove dve večeri vedrog repertoara Zagrebačkog kazališta. Možemo biti zadovoljni letnjim programom rada na umetničkom vaspitanju".
I zaista, šabačka omladina je bila i više nego revnosna na propagiranju klasične muzike. Tako je Omladinska organizacija "Jadranska straža" upriličila krajem decembra 1935. gostovanje orkestra Beogradske opere sa kojom su došli i čuveni dirigent, kompozitor i direktor Opere Stanislav Binički, i pevači Melanija Bugarinović i Aleksandar Marinković.
Koncert, međutim, nije prošao u najboljem redu, što štampi nije promaklo: "Iako je celokupan koncert bio na vrlo lepoj umetničkoj visini, za njega je među Šapčanima vladalo slabo interesovanje. Šapčani su se ovoga puta ogrešili o svoje gostoprimstvo!"
U maju 1939, svega nekoliko meseci pre no što će Nemačka mučki napasti Poljsku, i Evropu podeliti na nacističke sluge i njihove protivnike, među Šapčanima je i dalje vladao duh mira, sloge, kosmopolitizma.
U goste su pozvali bugarskog operskog pevača, dramskog tenora Haralambija Ivanova, a prethodno je profesor Živorad Popović održao predavanje o istorijskim, političkim, kulturnim i dobrosusedskim vezama Jugoslavije i Bugarske. Niko tada nije mogao da nasluti da će se koju godinu kasnije dobar sused pretvoriti u zverskog okupatora.
Posle ovog, sledilo je gostovanje Zagrebačkog kvarteta, kao i koncert Dragutina Šoštarka, baritona Zagrebačke opere. Ovoga puta posetilaca je bilo malo, i to ne u znak protesta zbog sve jačih zahteva za osnivanjem Nezavisne države Hrvatske, nego zbog stare boljke Šapčana, da ne podnose zabavu u zatvorenom prostoru kada počne letnja žega.
Šabački glasnik ih je diplomatski pravdao: "Probrani ljubitelji vokalne muzike, koji su uprkos sparine u vrlo malom broju zapaženi u Zanatskom domu, oduševljeno su pozdravili simpatičnu pojavu Šoštarka".