KOŠUTIĆ
Gospođica Mara Košutić iz Buđanovaca u Sremu pita nas za poreklo svoje porodice. Jedino što zna jeste da su poreklom iz Like i da im je slava bila oduvek Sv. Nikola. Doselili su se u Srem u vreme Austro-Ugarske.
Ako grešimo, izvinjavamo se unapred čitateljki, ali nas je dosadašnja praksa u korespondenciji sa čitaocima učila da je pojam poslednje imperije u Podunavlju i Panononiji vrlo problematičan u našem narodu.
Mnogi, brkaju pojmove austrijske i austro-ugarske vladavine, pa se tako carica Marija Terezija pogrešno ubraja u austrougarske vladare i služenje u Vojnoj granici (takođe pogrešno) smatra "austrougrskom institucijom", a sama dvojna Austro-Ugarska monarhija formirana je tek 1867. godine.
Vojna granica je postala u 16. veku, dakle u vreme Austrije, čija je carica Marija Terezija živela u 18-om! U svetlu svih tih mogućih zabuna, bilo bi vrlo značajno da saznamo od kada su Košutići baš naše čitateljke žitelji Srema, ili bar koliko njena porodica pamti generacija unazad.
Prema popisu stanovništva za Srem 1736-1737, u Buđanovcima nema Košutića, nego su se nešto kasnije doselili ili su preseljeni iz Like, u vreme formacijskog pomeranja Vojne granice u Srem, 1745. godine. Veliki deo porodica u Buđanovcima naseljeno je iz masta Baradinci koje se nalazi u polju sela Nikinci, 1736. godine a Baradinci sada postoje samo kao seoski potes.
Mesto Buđanovci u 18. veku pripada, prema postojećoj administrativnoj podeli, mitrovačkom vlastelinstvu koje je dobio na upravljanje general grof Johan Koloredo, a već 1744. godine otkupio ga je baron Marko Aleksandar Pejačević i bio zadužen na njemu za formiranje Vojne granice. Kako su Košutići nesumnjivo iz Like, ostaje samo da se utvrdi vreme njihovog doseljenja u Srem. U popisima Šajkaške - koja odmah preko Dunava, na njegovoj levoj obali - zabeleženo je prezime Košutić tek 1784. godine u Čurugu.
U Plemenskom rječniku ličko-krbavske županije", R. Grujića, Košutići su, početkom Prvog svetskog rata, živeli u 19 domaćinstava i to uglavnom u Rudopolju (Bruvno) i u Ličkom Petrovom Selu. M. Radeka u "Gornjoj Krajini" (Lika, Banija, Kordun, i okolne manje oblasti) jedne Košutiće ubraja u srpske pravoslavne porodice koje slave Sv. Luku, a druge u rimokatolike.
U Bosanskoj Krajini su Košutići u Krupi sa slavom Sv. Luka, dok se njihovim izvorištem smatra Hercegovina i to njen istočni deo oko Gacka (Lazarići) i Mioljače gde ih je aga preselio na čitluk u Mioljače. U istorijskim izvorima 19. veka se spominje Božo Košutić s Mioljače. Slave Đurđevdan. Inače, njihova starina je u Banjanima, gde su izvorno i slavili Nikoljdan. Prezime (koje je, možda dalo i mađarizovano Košut!), nesumnjivo je matronimičkog tipa, od ženskog imena Košuta, kako se zvala udova nekog davnog pretka.