Opera usred hotela
Šabac je između dva rata imao bogat koncertni život, u kome se tridesetih godina prošlog veka isticalo studentsko udruženje "Gortan". Šabačka narodna knjižnica je takođe organizovala ovakve priredbe, a i srednje škole su davale bar dva koncerta godišnje.
Domaće snage su, dakle, dobrim delom popunjavale varoški muzički život, bar kada je reč o horskim pesmama. Za ostalo su se brinuli gosti.
Posle Prvog svetskog rata glas beogradske Opere stigao je i do Šapčana koji su se odmah zainteresovali za klasične komade. Primadona Draga Spasić bila je prvi vrunski operski pevač koji je navratio u posleratni Šabac. Koncert joj je priređen 13. juna 1921. a štampa je zabeležila - na opšte zadovoljstvo, jer su sve karte bile rasprodate, a mnogo se publike morali i vratiti kući".
Polovinom naredne godine, pojavio se i sledeći članak: "Kako čujemo, nekoliko mladih i agilnih ljudi preduzeli su na sebe delo od prvorazrednog kulturnog značaja: priređivanje koncerta na kojima bi učestvovala najveća imena beogradske opere, Mihajlo Karakaš, Pavle Holodkov, Zinojev i drugi."
Da li su ti "mladi i agilni ljudi" uspeli u svojim željama, ne može se sa sigurnošću govoriti, ali je muzike ipak bilo. Šabački profesor Dragiša Lapčević je 16. jula 1922. komentarisao violinski koncert Vlaste Jecića.
"Ali, čim sam došao u Grand hotel, odmah sam se razočarao, jer doznadoh da će koncert biti pod vedrim nebom i bez pratnje klavira. Opšta ocena: g. Jecić raspolaže sa dovoljno tehnike, savladao je sve figure, bez kojih violina ne može briljirati. U sastavu lakšeg karaktera g. Jecić još i uspeva. Kod pravih klasičnih komada, u kojima su izražena velika i večna osećanja čovečanstva, g. Jecić je slab i nesposoban za za pravu interpretaciju.
Karmen u Šapcu
|
Mesec dana kasnije, na putu po Jugoslaviji, u Šapcu je gostovao Jaroslav Herle, dirigent opere u Pragu. On je doveo tada poznati vokalni kvartet Slaven, kojim je i dirigovao. Profesor Herle je još kao mladi nastavnik radio u Šabačkoj gimnaziji do 1898, i u isto vreme vodio Šabačko pevačko društvo. Šabac je imao zadovoljstvo da odmah posle Herleovog orkestra sluša muziku tada čuvene braće Slatini, članova beogradske Opere u sali hotela Pariz, a poznate klasične arije pevala je Sofija Davidov.
U Parizu je nastupao i Uroš Jurišić, takođe član beogradske opere. Tu je aprila 1923. i muzički sastav Dunavske divizije izveo koncert sa igrankom, a naredne godine je gostovao i Orkestar Kraljeve garde.