Jerosimić
Iz Inzbruka, porodica Jerosimić, koja inače stalno živi u Novim Karlovcima, u Vojvodini, odaje nam priznanje: "Stvarno ste super, samo nastavite tako. Pošto često dolazim u Austriju, ne propuštam priliku da čitam vaše novine, a posebno ovu rubriku." Žele da saznaju što više o svom prezimenu.
Porodična krsna slava im je Aranđelovdan, a korene vuku iz sela Pješćanica, opština Vrginmost, na Kordunu.
Poznanik Jerosimića iz Alibunara, sa slavom Jovanjdan, rekao im je da je poreklom iz Hercegovine i pita da li bi i njegovi mogli biti otuda, a očev stric je saznao da su Jerosimići poreklom sa Kosova.
Interesuje ih i etimologija prezimena - da li je nastalo od imena Jevrosima. Jedan sveštenik im je rekao da su u familiji svakako "imali popa, jeromonaha" i da su dotadašnjem prezimenu Simić, "u čast tog pretka", dodali Jero" i tako dobili novo prezime - Jerosimić. Ali:
Pre će biti da je ovo prezime, verovatno, nastalo sažimanjem dužeg oblika Jerosimović koje pravoslavna crkva tako beleži u svojim šematizmima na Kordunu.
Slava je ista kao i čitaoca - Aranđelovdan. U Hrvatskoj ih je, do poslednjih ratova, bilo i u Zagrebu, Karlovcu, Budrovcima kod Karlovca, Slavonskom Brodu i Vrginmostu. U Bosni ima Jerosimovića u Tešnju i okolini, ali sa slavom Arhiđakon Stefan.
Ako ne prihvatimo zdravo za gotovo mišljenje sveštenika koga spominje čitalac, o kombinaciji Jero-Simić (jer ona nema osnova u realnom životu i pravilima monaškog reda), može se reći da je u pitanju patro - ili matronimičko prezime nastalo ili od muškog imena Jerosim ili ženskog Jerosima. Oba su nastala od grčkog Eufrosinos sa značenjem radost. U narodu je čak bio običniji oblik, bez v, što pokazuje i Vuk u svom "Srpskom rječniku".
Ipak, s obzirom na neobičnost, srodnost većine spominjanih prezimena od Jerosimića preko Jerošimića i Jerosinića, do Jerosimovića, uopšte nije isključena.