ZARIN
Steva Zarin iz Novog Sada piše nam o činjenicama do kojih je došao istražujući porodičnu istoriju. Od dede je slušao priču "o 13 porodica koje su se doselile u Crnju" (kasnije: Srpsku Crnju) među kojima su bili i preci Zarina. Iz arhive u Aradu saznao je da je bilo 13 porodica koje su se doselile u Crnju iz Žombolja (sa planine Crna Gora), na padinama Karpata, kao i podatak da se doseljavanje u Banat dogodilo 1373! Prema dedinom kazivanju, u Crnju se doselio njihov predak prezimenom Miljanić, sa četiri sina. Ali kako se u vreme Marije Terezije uvode dekretom prezimena bez nastavka -ić, to su njegovi preci bili postali Zarin(i)! Krsna slava Zarina i ostalih srodnika pretka Miljanića je Đurđic (16. novembra). Čitalac nas pita za poreklo Miljanića.
Proverom literature pronašli smo da se za prve stanovnike Srpske Crnje smatraju dve porodice: Čojići ili Tomini i Markovi koji su potomci tri brata: Ive, Marka i Save. Prezime Ivin ne postoji, ima samo Markovih i Savinih, jer jedan od braće nije imao potomstva. Za njih je zabeleženo da su najpre bili naseljeni u Žombolj i to na glavnom putu Segedin-Temišvar, gde se kasnije formiralo naselje Crnja.
Njima su se u Crnji potom pridružile i druge porodice, a to je uz već spomenute dve, još 11 porodica. Kao direktni potomci Miljanićevih mogli bi biti jedino današnji Arsini koji vode poreklo iz Crne Gore, a u daljem tekstu se kaže da su sve porodice bile u međusobnom srodstvu. Teško je reći da su oni svi od Miljanića, mada su poreklom iz istih krajeva kao i Miljanići.
Podatak koji naš čitalac spominje, ne odnosi se direktno na vreme doseljavanja njegovih predaka u oblast Karpata, već na vreme zasnivanja Žombolja kao naselja u 14. veku. O njegovim precima kao stanovnicima temišvarskog Banata u to doba ne možemo pouzdano da govorimo jer se u izvorima (a to je takođe izvod iz Arhiva koji navodi čitalac) beleže samo imena domaćina, bez prezimena.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta, Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com.
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
|
Nemoguće je tvrditi da oni potiču iz Crne Gore. Oni bi mogli da budu i starosedeoci u Banatu, jer su i ovi krajevi bili srpski etnički (ne i državni prostor) još od ranog srednjeg veka. A realno je da su se Miljanići i druge porodice, naseljene potom u Crnju, doselile kasnije na ove prostore.
Miljanići i drugi, u Žombolj, a zatim i Srpsku Crnju doselili su se u 18. veku, u vreme kada se austrijska vojska povlačila iz severne Srbije, pa tako stigli na prostore u današnjoj Vojvodini, u našem i temišvarskom Banatu. Ako su i Zarini od Miljanića, onda oni vode poreklo iz Banjana kod Nikšića (nekadašnja Hercegovina), koja se smatra njihovom matičnom oblašću.
Još daljom starinom Miljanići su sa Velestova (Cetinje) gde je njihov predak došao iz Metohije. Danas Miljanića ima u Crnoj Gori i Boki a bilo ih je i u Kninskoj Krajini, po Slavoniji i u Bosni, sve do Vojvodine i Srpske Crnje...